skip to main content
Byznys

Znáte ho? Akshay Kumar je jedním z nejlépe placených herců světa

Tohle jméno možná neznáte, ale pokud vás zajímá světový showbyznys, měli byste si ho zapamatovat. Indický herec Akshay Kumar si totiž loni vydělal 32,5 milionu dolarů – víc než Johnny Depp, Mark Wahlberg nebo Dwayne „The Rock“ Johnson. V osmačtyřiceti je jednou z nejjasnějších hvězd Bollywoodu a je taky devátým nejlépe placeným hercem světa.

Reklama

Není se co divit, svůj pracovní kalendář má hodně nabitý a ročně stihne v průměru natočit čtyři filmy. Extrémní bollywoodská poptávka po jeho vyrýsovaném břiše a výrazných bicepsech neznamená jenom to, že si v poslední době příliš nevydechl, ale taky že na sebe musí být hodně přísný. Budete se možná divit, ale život téhle star je kvůli tomu prý hodně stereotypní.

kumar

Posuďte sami: „Vstávám zhruba v půl páté ráno. Hodinu posiluji a pak půl až tři čtvrtě hodiny plavu,“ popisuje Kumar svůj běžný den. „Pak odvezu syna do školy a jdu na osmihodinové natáčení,“ pokračuje. „V půl desáté jsem v posteli. Žiju velmi jednoduchý život. Hodně lidem se zdá nudný, ale to nevadí.“

Čtěte také: Velké peníze pro velkého bratra: Proč je Jackie Chan druhým nejlépe placeným hercem světa

„Nudný“ opravdu není pro popis jeho života to nejvýstižnější slovo. Kumar se narodil v Amritsaru v indickém Pandžábu, později v Indii a v Thajsku studoval bojová umění a v roce 1989 skoro prorazil jako model. Skoro.

„Měl jsem jet na nějakou zakázku do Bengalúru a řekli mi, abych nastoupil na let v šest hodin,“ vzpomíná. „Posiloval jsem a najednou mi někdo volá – šlo o ranní let, ne o večerní, se kterým jsem počítal.“ A tak z práce sešlo.

Reklama

Po zmeškaném letu se Kumar snažil získat druhou šanci a ještě ten večer se vypravil do studia, které mu nabídku zprostředkovalo. Místo na modelingového agenta tam ale narazil na režiséra a producenta Pramoda Chakravarthyho. „Viděl moje fotky a chtěl, abych hrál v jeho filmu,“ vzpomíná Kumar. „Nebudete tomu věřit, ale mé portfolio si prohlížel v šest hodin večer! Proto věřím na štěstí. Kdybych nezmeškal ten let, tak se snažím prorazit třeba ještě dneska.“

akshay-2

Od role v Chakravarthyho filmu Deedar z roku 1992 hrál Kumar zhruba ve 150 převážně akčních snímcích. Jeho posledním počinem je koprodukční film Brothers studia Lionsgate (které produkovalo třeba série Saw nebo Hunger Games), kde hraje životem zkoušeného zápasníka.

„Na tohle natáčení jsem se chystal šest měsíců, zvládnout směs bojových umění chce svůj čas – nejsou to jen kopy nebo karate, musíte se naučit i věci jako boj zblízka nebo džu-džicu,“ říká.

Brothers s rozpočtem 17 milionů dolarů vydělal 19 milionů – což podle našich měřítek není kdovíjaký výsledek, nicméně v Indii je to pořád výdělečný film. Bollywoodské filmy si v kinech přijdou na mnohem méně než ty americké, ale jejich tvůrci s tím počítají. Vydělají si totiž na tom, že práva ke svým filmům pak prodají satelitním televizím.

A i když začíná být tenhle byznys v důsledku rozvoje online streamingových služeb, jako je Netflix, stále méně lukrativní, Kumar věří, že s novými technologiemi přijdou i nové možnosti. „Příští rok bude pro tenhle průmysl velice výdělečný,“ ujišťuje.

Popravdě, Kumar má víc než příjemné zisky v blízké budoucnosti jisté. Na rozdíl od například USA, kde příjmy herců končí tím, že dostanou honorář, to v Bollywoodu funguje jinak. Hvězdy jako Kumar mají kromě sedmimístných honorářů, které dostávají předem, také podíl z každého prodaného lístku. A i když se jich neprodá tolik, tak to pořád znamená velice slušný příjem.

„V minulosti jsem chtěl hrát kvůli penězům,“ říká Kumar. „Teď to chci dělat, protože to mám strašně rád. Můj velký průlom přišel po spoustě malých úspěchů,“ říká. „Je to hrozně jednoduché – peníze přitahují peníze a práce na sebe nabaluje další a zajímavější příležitosti – prostě jsem pořád pracoval jak nejlíp a nejvíc jsem uměl, a najednou jsem prorazil,“ radí, jak na to, pokud byste chtěli zopakovat jeho bollywoodský sen.

 

Reklama
Reklama