Byznys je tam, kde je rodina. Motto linoucí se všemi příběhy tohoto vydání, těmi následujícími pak dvojnásob. 

Rodina Černých

Foto Jiří Zerzoň

Tahle plechová skladová hala má tři tisíce metrů čtverečních, ale když začnou přijíždět Černí z Biomacu, máte najednou pocit, že se smrskává a smrskává, až se začnete bát, jestli se sem vůbec vejdou. Teprve když před skladem palivových briket zastaví už šesté auto, příval rodinných členů ustane.

„Neběhejte, děti, víříte prach,“ snaží se třetí generaci Černých zkrotit patriarcha rodu Zdeněk, který firmu před víc než dvěma dekádami založil. Ale rychle uzná, že je to pořád lepší, než když se drobotina snaží vylézt na vedle odstavený stroj na výrobu briket.

Právě přes podobné mašiny se původně strojař Černý dostal k podnikání. V uničovském Unexu kdysi jako zaměstnanec dostal za úkol postavit stroj, do něhož budou padat piliny a on vyplivne kostku, kterou půjde topit v kamnech.

To přesně Černý udělal, jenže projekt byl vyřazený pro neperspektivnost. A tak začal talentovaný konstruktér podobné stroje stavět na vlastní triko – napřed je prodával jiným firmám, potom na nich začal sám brikety a pelety vyrábět.

Dnes je to byznys za 1,6 miliardy (v tržbách) zahrnující celý řetězec od briketovacích linek na pilách po vlastní značkové prodejny Biomac po celém Česku. A s tím, jak rostla firma, rostl i počet rodinných členů, kteří se do ní zapojili. Manželka Jana vede účtárnu, kde má na starosti všechny platby faktur i splátky úvěrů.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium