Máte kolem sebe lidi, kteří vám vysávají energii? Někteří z nich si ani nejsou vědomi negativního dopadu, co šíří do okolí, u jiných se zdá, že mají z vytváření chaosu vyloženě potěšení.

Naučit se jednat s různými typy lidí je samozřejmě důležité, ti, o nichž mluvím, ale nikdy nebudou stát za váš čas a energii – a pravdou je, že si berou dost z obojího. Takzvaně toxičtí lidé si totiž libují ve zbytečném vytváření obstrukcí, konfliktů a hlavně stresu.

„Lidé vás inspirují, nebo vysávají – vybírejte je moudře.“ – Hans F. Hansen

Nedávná studie z univerzity Friedricha Schillera v Německu ukazuje, jak nebezpeční mohou být tito lidé. Vystavení negativním stimulům, které způsobují silné negativní emoce, totiž v mozku testovaných subjektů vyvolá masivní stresovou reakci. Ať se jedná o negativitu, krutost, syndrom oběti nebo obyčejné šílenství, toxičtí lidé uvedou váš mozek do stresu – a tomu byste se měli za každou cenu vyhnout.

Jak dnes totiž víme z výzumů, stres může mít trvalý a negativní dopad na váš mozek. Vystavení se stresu, byť na několik dní, ovlivňuje efektivitu neuronů v hippokampu, důležité části mozku, která má na starost uvažování a paměť. Týdny stresu způsobují nevratné poškození mozkových buněk, měsíce stresu je mohou trvale zničit. Toxičtí lidé vám nejen zkazí náladu – jsou skutečně nároční i pro váš mozek.

A ještě jedna důležitá informace – schopnost ovládat vlastní emoce a jednat klidně i pod tlakem má přímý vliv na váš výkon. TalentSmart uspořádal výzkum, při němž testoval přes milion lidí, a zjistil, že 90 procent těch, kdo si vedli výkonnově nejlépe, má schopnost kontrolovat své emoce v době stresu. Jednou z jejich nejlepších dovedností je schopnost rozpoznat toxické lidi a držet si je od těla.

Říká se, že jste produktem pěti lidí, s nimiž trávíte nejvíc času. Pokud dovolíte, aby byť jeden z těchto lidí byl toxický, brzy poznáte, jak vás on nebo ona drží zpátky.

Nemůžete se ale distancovat od takových osob dříve, než se je naučíte rozpoznávat. Trik spočívá v tom oddělit ty otravné nebo obtížné od těch, kteří jsou skutečně toxičtí. Přečtěte si o deseti druzích toxických lidí, kterým byste se měli vyhnout, nebo se časem stanete jedním z nich.


 Drbny

„Velcí lidé diskutují o myšlenkách, průměrní o událostech a ti malí o jiných lidech.“ – Eleanor Roosevelt

Drbny mají potěšení z neštěstí ostatních lidí. Ze začátku to může být celkem zábava, zabývat se soukromými nebo osobními faux-pas ostatních, ale za nějaký čas to začne být únavné, budete se z toho cítit nedobře a ublížíte tím spoustě lidí. Všude okolo je tolik pozitivních věcí a tolik zajímavých lidí, od nichž se můžete něco naučit, než abyste svůj čas ztráceli tlacháním o neštěstí ostatních.

Citlivky

Někteří lidé nemají naprosto žádnou kontrolu nad svými emocemi. Budou se na vás obořovat a promítat do vás své pocity, zatímco budou přesvědčeni, že jste to vy, kdo může za jejich potíže. Citlivky je těžké dostat pryč ze svého života, protože nedostatek kontroly, který mají nad svými emocemi, způsobuje, že kvůli nim máte výčitky svědomí. Když ale nakonec přijde do tuhého, citlivky vás použijí jako svůj emocionální záchod, a proto byste se jich měli zbavit za každou cenu.

Oběti

Oběti je těžké rozeznat, protože s nimi člověk nejprve soucítí. Časem se ale ukáže, že oběti jsou v nějakém problému pořád. Oběti se šikovně zbavují jakékoli osobní odpovědnosti jednoduše tím, že z každé překážky, na níž narazí, dělají nezdolatelnou horu. Těžké časy nepovažují za příležitost, jak se poučit a posunout se dál – naopak, je to pro ně výmluva. Podle jednoho starého rčení je „bolest nevyhnutelná, ale utrpení dobrovolné“. Perfektně to popisuje oběť, která si právě utrpení vybere za všech okolností.

Sebestřední

Do sebe zahledění lidé vás stáhnou dolů pomocí odstupu, který si udržují od ostatních. Většinou poznáte, když se ocitnete ve společnosti těchto sebestředných osob, protože si začnete připadat naprosto osamělí. Důvodem je to, že tito lidé nevidí smysl v utváření opravdového pouta mezi sebou a kýmkoli jiným. Ostatní jim zpravidla slouží jako prostředek, jak si zvýšit sebevědomí.

Závistivci

Pro závistivé lidi je tráva jinde vždy zelenější. Dokonce, i když se závistivcům stane něco báječného, nemají z toho žádné potěšení. Je to tím, že své štěstí vždy měří s celým světem, ačkoliv by ho měli čerpat sami ze sebe. A přiznejme si – vždy se najde někdo, kdo je zkrátka lepší než my. Trávit příliš času se závistivci je nebezpečné, protože vás časem naučí zlehčovat vaše vlastní úspěchy.

Manipulátoři

Manipulátoři vysávají vaši energii a čas a dělají to pod fasádou přátelství. Vypořádat se s nimi je složité, protože se často tváří jako vaši přátelé. Oni vědí, co máte rádi, co vás dělá šťastnými, co si myslíte, že je zábavné, ale používají tyto informace jako část své skryté agendy. Manipulátoři od vás vždy něco chtějí, a když se zamyslíte nad vaším vztahem, zjistíte, že jenom dáváte, ale zpět dostáváte jen velmi málo nebo nic. Udělají cokoli, aby nad vámi zvítězili nebo vás nějak zpracovali.

Mozkomorové

V knihách o Harry Pottrovi od J. K. Rowlingové jsou mozkomorové zlá stvoření, která vysávají lidské duše z jejich těl, a ponechávají z nich jen prázdnou skořápku. Kdykoli mozkomor vstoupí do místnosti, setmí se a ochladí a lidem se začnou vybavovat jejich nejhorší vzpomínky. Rowlingová říkala, že k vytvoření mozkomorů ji inspirovali vyloženě negativní lidé – typ člověka, který když vejde do místnosti, okamžitě z okolí vysaje veškerý život.

Mozkomorové to dělají tak, že svůj negativismus a pesimismus přenášejí na všechny, s nimiž se setkají. Z jejich pohledu je sklenice s vodou vždy poloprázdná, takže mohou dávkovat strach a obavy do myslí ostatních i ve zcela běžných situacích. Studie univerzity v Notre Dame ukázala, že studenti, kterým byl na pokoj přidělen negativně smýšlející spolubydlící, měli větší sklon k negativnímu myšlení nebo dokonce k depresím.

Zkažení

Existují i lidé, kteří mají zlé úmysly a pociťují obrovské potěšení z utrpení a bolesti jiných. Budou se vás snažit buď ranit, zkazit vám náladu nebo od vás něco získat – jinak jim budete lhostejní. Jedinou dobrou věcí na těchto lidech je, že je celkem snadné je rozpoznat, a rychle je tak dostat pryč ze svého života.

Odsuzující

Odsuzující lidé vám dokážou rychle říct, co je a není cool. Znají způsoby, jak vám znechutit věci, které máte rádi. Místo toho, aby ocenili ostatní nebo se od nich něco naučili, koukají se na ně spatra. Odsuzující lidé potlačují vaši touhu být vášnivým a výrazným člověkem, takže se jich rychle zbavte a buďte sami sebou.

Arogantní

Arogantní lidé jsou ztrátou času, protože všechno co děláte, berou jako osobní výzvu. Arogance je falešné sebevědomí a vždy maskuje velkou nejistotu. Studie univerzity v Akronu ukázala, že arogance je spojena se spoustou problémů na pracovišti. Arogantní lidé mívají horší výkony, často jsou v opozici a mají častěji problémy s chováním než jiní.


 Jak se chránit, jakmile tyhle typ poznáte?

Z toxických lidí doslava šílíte, protože se chovají iracionálně. A to je právě ono – jejich chování opravdu postrádá smysl, tak proč byste se měli nechat vyprovokovat k emocionální reakci?

Čím víc je někdo iracionální, tím snazší by pro vás mělo být vyvléknout se z jeho pastí. Přestaňte se snažit porazit toxické lidi jejich hrou. Distancujte se od nich emocionálně a přistupujte k nim, jakoby to byl vědecký projekt (nebo jako byste byli jejich cvokař, pokud vám lépe vyhovuje tato analogie). Nemusíte reagovat na emocionální chaos, ale pouze na fakta.

Zvládnout emocionální chaos od vás vyžaduje být velmi pozorní. Nemůžete někomu zatrhnout, aby vám lezl na nervy, pokud si toho nebudete vědomi. Někdy se ocitnete v situaci, kdy budete muset změnit složení lidí, kteří vás obklopují, a vybrat si cestu vpřed. Je to tak v pořádku, a není důvod se stresovat tím, že vám to zabere nějaký čas.

Protože většina lidí s někým „toxickým“ pracuje nebo žije, má pocit, že nemá možnost tenhle chaos kontrolovat. Ani to není pravda. Jakmile totiž identifikujete toxickou osobu, je mnohem snazší předvídat a pochopit její chování. To vás vybaví schopností přemýšlet racionálně a určit si, kdy a kde to s nimi skoncovat a kdy to není třeba.

Můžete si stanovit hranice, ale musíte to udělat vědomě a aktivně. Pokud věci necháte, aby se vyvíjely přirozeně, budete neustále zapleteni v nepříjemných konverzacích. Pokud si určíte hranice, a rozhodnete, kdy a kde se budete stýkat s takovým obtížným člověkem, budete zároveň i schopni kontrolovat většinu onoho chaosu. Jediným trikem je držet se svých zbraní a neustupovat ze svých hranic, když se je takové osoby budou snažit překročit. A o to se oni dozajista pokusí.