Ačkoli už je to nejspíš pěkných pár let, co jste chodili do školy, je tahle doba těsně před začátkem školního roku plná nostalgie. Ačkoli ještě ani nezafoukal studený vítr, obrázky na Facebooku, ostrůvky v supermarketech vrchovatě obložené školními potřebami a reklamy s nápisem Zpátky do školy připomínají, že ten čas zase nadešel.

Někteří lidé se konce léta děsí, znamená to pro ně přechod od volnějších dnů zpět k nabitým rozvrhům. Ale pro jiné to může být zase nový a osvěžující začátek. Leden přece nemá na nové začátky monopol, nebo snad ano? Nakonec touto dobou mívají lidé stejně víc energie.

Takže přesně v duchu nových začátků pro vás máme pět věcí, se kterými můžete společně vykročit směrem „nový školní rok“ tou správnou nohou.

Sepište si čtenářský plán

Úplně jako kdysi seznam doporučené četby do školy. Teď je naprosto ideální čas k tomu sepsat si, které knihy byste chtěli do jara přečíst. Ať už to je čtení obchodní, odborné, osobní či zábavné. Výzkumy opakovaně prokázaly, že čtení dělá s vaším mozkem zázraky. Je to jako dát mu malý dárek. Třeba tady najdete inspiraci na nejlepší knihy.

Nakupte si nové potřeby

Jeden velmi zajímavý výzkum popisuje různé přínosy toho, když máte pracovní prostředí upravené a nikoli chaotické. Před pár lety na University of Minnesota přišli na to, že čisté a uklizené pracovní prostředí podporuje další pozitivní věci, jako zdravé stravování či štědrost. Nepořádek na stole ale zase podporuje kreativní myšlení a stimuluje nové nápady, což je taky pozitivní.

Řekněme si to takto – pokud máte prasklý monitor, nepořádek ve složkách a nabíječka na laptop je oblepená stříbrnou páskou, teď máte zelenou k nákupu těch pár věcí, které vám dovolí neztrácet čas bojem s poruchovými věcmi.

Začněte si plánovat jídlo na týden dopředu

Plánování stravy má hromadu přínosů pro vaše zdraví, ale i pro vaši peněženku a čas. Než abyste začali dopoledne řešit, co si dáte k obědu nebo pracovali bez přestávky a o hladu – protože nic není zrovna po ruce – stravovací plán vám dovolí věnovat pozornost vaší práci a týmu, a váš mozek bude také určitě lépe pracovat po chutných a výživných jídlech, která jste si předem vybrali či přichystali. Hladový zaměstnanec je špatný zaměstnanec.

Sestavte si nový playlist

Ať už používáte Spotify, iTunes, Mixcloud nebo nějaký jiný formát, najděte si novou hudbu nebo prostě jen zkompilujte oblíbené skladby, které vás motivují. Průzkum společnosti Nielsen konstatoval, že 93% populace USA poslouchá hudbu, a to více než 25 hodin týdně. Výsledky neurovědců studujících efekt Stingovy hudby na mozek jsou prý fascinující.

Zpomalte

Všímejte si dobře přístupu k zákazníkům a dělejte si poznámky (jako ve škole). Pokud nebudete aktivně sledovat přístup k zákazníkům a všímat si toho, jak nejen poskytujeme, ale i přijímáme služby, dopadnete tak, že budete přehlížet to dobré a příliš si stěžovat na to špatné. Zkuste popřemýšlet nad tím, s jakými webovými stránkami, restauracemi nebo obchody jste měli poslední dobou co do činění (klidně třeba i díky realizaci výše uvedených bodů), a pak získané zkušenosti přeneste na své pracoviště. Můžete se tak pro někoho stát hrdinou, snadno a rychle.

Jaksepatří si užijte přechod do dalšího ročního období (ačkoli tomu počasí ještě nenapovídá) a vžijte se zpět do prvních školních dní, kdy byly věci nové a vzrušující. Pohrajte si s tímto seznamem a přijměte jej za vlastní – výsledky se určitě dostaví.