Začátek školy bývá nevšední zážitek za všech okolností. Ale kdo by chtěl dát prvnímu září úplně novou dimenzi, může zkusit následující tip.

Dva mladí podnikatelé, o kterých jsme psali na jaře v tištěném Forbesu, chtějí poslat pár talentů z Česka na některou z nejlepších amerických středních škol, kde se normálně platí školné v desítkách tisíc dolarů. Všechno kromě letenky a kapesného zaplatí sami nebo ze stipendií.

Ondřej Kania a Tomáš Jízdný mají na zprostředkovávání studijních pobytů firmu J&K, která vzhledem k vzrůstající poptávce ambiciózních rodičů slušně prosperuje. Z části pro dobrý pocit (a z části možná kvůli marketingu) založili přes léto nadaci, ze které chtějí každý rok dopřát dvěma uchazečům z chudších poměrů to, co normálně prodávají jako placenou službu.

skoly-1

Dva studenti budou mít plně proplacené školné, tedy cca 45 tisíc dolarů. Větší část zaplatí školy, menší část přímo my z našich peněz,“ přibližuje Ondřej Kania, společník ve firmě J&K, pro kterého je tahle akce tak trochu návrat ke kořenům. Svůj dnešní byznys postavil na zkušenosti ze svých 16 let, kdy se jako dítě z neúplné rodiny dostal díky stipendiu do USA a začal žít svůj americký sen, ze kterého těží dodnes.

Nadační fond J&K přijímá přihlášky do poloviny října, do banku dá za studenty tři čtvrtě milionu. Pak se vybere pět nejlepších uchazečů, kteří půjdou na konci října na pohovor přímo s představiteli amerických škol. Ti jsou pozváni do Prahy na první ročník veletrhu amerických středních škol, za kterým stojí právě firma J&K a jehož cílem je tematiku studia v zahraničí zviditelnit.

Náklady na letenky a kapesné by se měly vejít do 50 tisíc korun. Kania se zároveň snaží sehnat sponzory, kteří by pomohli zaplatit stipendium pro další uchazeče nad rámec prvních dvou.

Nástup by byl na konci srpna pro školní rok 2016/2017. Vše, co musí studenti udělat, je podat přihlášku,“ shrnuje Kania.

Hlásit se můžete tady.