skip to main content

Zrodila se hvězda… A ještě umí hrát. Devět hudebních stars, které ovládly Hollywood

Herec Bradley Cooper se loni poprvé postavil za kameru, ke spolupráci přizval hudební megastar Lady Gaga… A Zrodila se hvězda. Z režijního debutu A Star Is Born je komerční hit s téměř půlmiliardou dolarů na celosvětových tržbách z kin, soundtrack se také prodává výborně, nadšeni jsou diváci i kritici a šance Lady Gaga před blížícím se udílením Oscarů rozhodně nejsou zanedbatelné.

Že zpěvačky a zpěváci na filmovém plátně občas zastíní své herecké kolegy, a dokonce posbírají Oscary, není v Hollywoodu žádná novinka – připomeňme třeba Judy Garland, Barbru Streisand, Dolly Parton nebo Lizu Minnelli. V posledních letech ale hudebních vpádů na filmové plátno, které skončí komerčním úspěchem a bodují i u kritiků, stále přibývá. Tady je devět příběhů, které považujeme za ty nejpozoruhodnější.

Lady Gaga

To, že Bradley Cooper do role nesebevědomé začínající zpěvačky a skladatelky ve své režijní prvotině obsadil pop star Stefani Germanottu, známou světu jako Lady Gaga, se ukázalo jako geniální tah. Ve své první velké roli totiž překvapila vyzrálým, suverénním a přitom civilním hereckým projevem, který bychom od někdejší výstřední provokatérky v šatech ze syrového masa asi příliš nečekali.

Lady Gaga, která se pravidelně drží v první polovině žebříčku nejbohatších hvězd Forbes Celebrity 100, pochopitelně výtečně zpívá, a jak je vidět, umí i skvěle hrát. Je z toho Zlatý glóbus, Critics‘ Choice Movie Award a teď i nominace na Oscara.

Eminem

Reklama

I kdysi nechvalně proslulý „Slim Shady“ ukázal, že není zdaleka jen hudební ikonou. Raper Eminem předvedl v roce 2002 v dramatu 8 Mile (volně inspirovaném jeho vlastním životem) autentický, sugestivní a sebevědomý herecký výkon a Loose Yourself, ústřední píseň filmu, získala Oscara.

Eminem je prvním zástupcem svého hudebního žánru, který si prestižní filmovou cenu odnesl. A film samotný vydělal v kinech po celém světě 242 milionů dolarů.

Beyoncé

Už za časů Destiny’s Child se objevila v několika vesměs komediálních filmech (Austin Powers, Růžový panter), ale až role Deeny Jones v muzikálovém dramatu Billa Condona Dreamgirls (2006) ukázala, co v  Queen Bey opravdu dřímá.

Stálice žebříčku Celebrity 100 a polovina amerického showbyznysového power-couplu (zatímco Jay-Z je v žebříčku nejbohatších celebrit na 25. místě, Beyoncé je 35.) na plátně vysloveně překvapila. Předobraz Diany Ross uchopila Beyoncé po svém a scéna, kdy svému protějšku v podání Jamieho Foxxe zpívá Listen, je jedním z nejsilnějších momentů filmu.

Jennifer Hudson

A to Beyoncé ve stejném filmu sekundovala Jennifer Hudson, která svou slavnější kolegyni několikrát dokonce herecky i pěvecky zastínila. Jennifer, která kdysi vzešla ze soutěže American Idol, se díky dechberoucímu ztvárnění svobodné matky Effie White stala vůbec první zpěvačkou z televizní talentové soutěže, která získala nominaci na Oscara. A co víc, na rozdíl od Beyoncé svou sošku za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v Dreamgirls taky získala. Film pak na tržbách z kin vydělal 154 milionů dolarů.

Whitney Houston

Reklama

Bývala největší popovou hvězdou světa, byla dokonce slavnější než Madonna. Zní to neuvěřitelně, ale v době, kdy šel do kin Osobní strážce (1992), to vypadalo, že popularitu Whitney Houston nikdo na světě nedokáže překonat.

Kritici sice Osobního strážce ztrhali, nicméně romance popové hvězdy a jejího bodyguarda v podání Kevina Costnera vydělala v kinech na tehdejší dobu neuvěřitelnou půlmiliardu dolarů a soundtrack v čele s písní I Will Always Love You vydržel celý rok v hitparádě US BillBoard Hot 100, přičemž 14 týdnů okupoval první příčku nejprodávanějších singlů na světě.

Madonna

Ovšem zatímco Whitney Houston skončila tragicky, Madonna je královnou popu dodnes. I ona opakovaně zkoušela proniknout na stříbrné plátno, ovšem řada jejích pokusů dopadla spíš trapně – některé z filmů, v nichž hrála, jsou řazeny mezi ty nejhorší v dějinách kinematografie. Pak jsou tu ale snímky, které kritika ocenila. Ve filmech Velké vítězství, Čtyři pokoje nebo Stíny a mlha předvedla solidní výkony.

Vrchol přišel v roce 1996, kdy Madonna ztvárnila titulní roli v muzikálu Alana Parkera Evita, který vydělal 150 milionů dolarů. Evita byla Madonninou životní rolí a zaslouženě jí přinesla Zlatý glóbus pro nejlepší herečku.

Will Smith

Ani on nezačínal jako herec. Někdejší raper má za sebou zřejmě nejplynulejší přerod z hudební do herecké hvězdy (a mimochodem, jednoho z nejbohatších herců současnosti i vlivného producenta, v žebříčku Celebrity 100 mu momentálně patří 71. příčka).

Bad Boys, Muži v černém, Ali, Mizerové, Já, legenda, Hitch, Štěstí na dosah, Já, robot nebo Nepřítel státu – Will Smith má mimořádné štěstí na role a stejně mimořádný talent na jejich ztvárnění.

Justin Timberlake

Že je Timberlake jednou z nejzářivějších hvězd americké popové scény posledních 25 let, o tom asi není sporu. Ovšem jeho ztělesnění zakladatele Napsteru Seana Parkera ve vynikajícím Fincherově oscarovém dramatu The Social Network (2010) o zrodu Facebooku naznačilo, že Justin Timberlake má pořád i skryté talenty.

A kritici, kteří tvrdili, že je škoda, že Parkerova postava dostala nakonec ve filmu relativně malý prostor, měli pravdu. I díky hvězdnému obsazení vynesl The Social Network v kinech 225 milionů dolarů.

Cher

Je víc zpěvačkou, nebo herečkou? Každý, kdo si notuje Believe i ráno ve sprše, by asi hlasoval pro první možnost, ale Cher je zřejmě opravdu lepší herečka než popová diva. Stačí připomenout její skvostné výkony v dramatech Silkwoodová, Čaj s Mussolinim, fantastický výstup v Čarodějkách z Eastwicku nebo drama Pod vlivem úplňku, které jí v roce 1987 vyneslo Oscara i Zlatý glóbus pro nejlepší herečku v hlavní roli.

Reklama
Reklama