Kvůli situaci v Izraeli byly některé letecké spoje mezi Prahou a Tel Avivem zrušeny či zpožděny. Letiště Václava Havla proto doporučilo cestujícím, aby sledovali webové stránky dopravců, u nichž si zakoupili letenky.

Kvůli obavám o bezpečnost po útoku radikálů z palestinského hnutí Hamás na Izrael a následné odvetě židovského státu letecké společnosti z celého světa zrušily desítky sobotních i nedělních letů do Izraele.

Z Prahy v sobotu neodletěl spoj, který měl do Tel Avivu odstartovat čtvrt hodiny před půlnocí, nejprve byl odložen na dnešek, následně byl podle informací na webu letiště zrušen.

Stejný osud potkal i nedělní odlet v 10:40, linku s příletem ve 21:00 a odlet ve 22:15, uvedla mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.

Podle informací o příletech a odletech na webu letiště odletěl do izraelské metropole spoj v 05:03 a další má plánovaný odlet ve 23:45. Z Tel Avivu do Prahy přiletělo letadlo dnes v 03:42, další přistálo v 10:20. Zrušena byla linka, která měla přistát v 08:40. Další spoj by měl podle nynějších předpokladů přiletět ve 13:05.

Své pravidelné linky zrušily například aerolinie Lufthansa, United Airlines nebo Delta Air Lines. Z Prahy do Tel Avivu létají společnosti Smartwings, České aerolinie, Eurowings a izraelský dopravce Israir Airlines.

Více z tématu
Palestinci vypálili desítky raket na Izrael. Tamní armáda zahájila protiúder
Jsme ve válce, řekl izraelský premiér. Západ Palestince odsuzuje

Na situaci zareagovaly i tuzemské cestovní kanceláře, které zrušily na několik týdnů zájezdy do Izraele. V neděli to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Klienti, kteří se nyní nechtějí okamžitě vrátit do Česka, podle něj v zájezdu pokračují. Kdo se vrací, odlétá pravidelnou leteckou linkou. Žádný repatriační let se neplánuje, dodal Papež.

Uvedl i, že všech zhruba 200 Čechů, kteří jsou nyní v Izraeli s cestovní kanceláří, je v pořádku. Podle informací ministerstva zahraničí jsou v bezpečí i Češi, kteří jsou v této zemi po vlastní ose.

Na Izrael v sobotu ráno zahájilo rozsáhlý útok palestinské radikální hnutí Hamás, Izrael reagoval rozsáhlými nálety na Pásmo Gazy. Panují obavy z toho, aby se konflikt, který si už vyžádal stovky obětí a zraněných na obou stranách, nerozšířil do dalších částí regionu.