Umělá inteligence hraje v technologických firmách stále větší roli. Společnost Meta (dříve Facebook) se do vývoje umělé inteligence pro své sociální sítě pustila naplno.

Zakladatel Facebooku oznámil, že Meta pro tyto účely staví superpočítač. Ten má poskytnout obrovskou výpočetní sílu nutnou pro fungování metaverza a zároveň má sloužit k lepšímu rozpoznávání škodlivého obsahu na sociálních sítích.

Nový AI Research SuperCluster (RSC) pomůže firmě vytvořit lepší modely umělé inteligence, které se budou moci učit z bilionů příkladů, pracovat ve stovkách jazyků a analyzovat text, obrázky a videa, aby určily, zda je obsah závadný. Hotový má být v polovině letošního roku. Ve svém prohlášení společnost tvrdí, že půjde o nejrychlejší superpočítač svého druhu na světě.

Práce na superpočítači začaly zhruba před rokem a půl. Už teď jej výzkumníci společnosti Meta používají pro trénink velkých modelů zpracování přirozeného jazyka a počítačového vidění. Na vývoji Meta spolupracuje se společností Nvidia, která do superpočítače dodává svůj systém Nvidia DGX A100.

První fáze je už hotová a obsahuje 760 těchto systémů. To znamená celkem 6080 propojených grafických procesorů. Ve chvíli, kdy bude superpočítač hotový, má obsahovat celkem 16 tisíc grafických procesorů, o kterých Meta věří, že přinesou neuvěřitelných pět exaflopů.

Jeden exaflop označuje trilion výpočetních operací za sekundu a například superpočítač Aurora od Intelu, který má být hotový také letos, by měl dosahovat výkonu jednoho exaflopu.

Meta bude superpočítač používat pro řadu výzkumných projektů, které vyžadují vysoký výkon, jako je například „multimodální“ umělá inteligence, která vyhodnocuje kombinace zvuku, obrazů a akcí namísto pouze jednoho typu vstupních dat. Toho chce Meta využít při řešení jednoho z velkých problémů Facebooku, kterým je odhalování škodlivého obsahu.

Meta také doufá, že superpočítač pomůže budovat současnou prioritu společnosti, a to virtuální sféru nazvanou metaverzum. Stroj by například mohl být dostatečně výkonný, aby simultánně překládal řeč pro velkou skupinu jednotlivců, z nichž každý mluví jiným jazykem.

„Zážitky, které budujeme pro metaverzum, vyžadují obrovský výpočetní výkon (triliony operací za sekundu!) a RSC umožní vyvíjet nové modely umělé inteligence, které se mohou učit z bilionů příkladů, rozumět stovkám jazyků a mnoho dalšího,“ uvedl k tomu Mark Zuckerberg na Facebooku.