Někdo chce letos začít běhat, jiný si předsevzal zdravě jíst a Mark Zuckerberg se rozhodl zapojit umělou inteligenci do svého života. V příspěvku na své facebookové stránce napsal, že jeho osobní výzvou pro letošní rok bude vybudovat „jednoduchou umělou inteligenci“ podobnou pomocníkovi Jarvisovi z filmu Iron Man, která mu má pomoci s chodem domácnosti i jeho prací.

O svůj pokrok se chce zakladatel největší sociální sítě dělit v průběhu roku, už teď je ale jasné, že jeho novoroční výzva je výrazně ambicióznější než v minulých letech, kdy se například rozhodl naučit mandarínskou čínštinu, přečíst dvě knihy za měsíc nebo se každý den seznámit s novým člověkem.

Umělou inteligenci prý začne budovat pomocí technologie, která už existuje, a naučí ji rozumět jeho hlasu tak, aby mohl ovládat vše ve svém domě – od hudby a světel až po teplotu. „Naprogramovat tuhle věc by pro mě mohla být zábavná intelektuální výzva,“ citovala Zuckerberga BBC. „Naučím ji pustit naše přátele dál už tím, že při zazvonění u dveří pozná jejich tváře. Nebo mě informovat, kdyby se cokoli dělo v pokoji mé dcery Max, když nejsem s ní.“

V případě Facebooku by mu prý systém mohl pomoci vizualizovat data ve virtuální realitě, zlepšit služby i řídit jeho firmu. Mimochodem, Zuckerbergovo oznámení přichází ve chvíli, kdy se Facebook snaží umělou inteligenci zpřístupnit i svým uživatelům, čehož příklad je vytvoření osobního asistenta „M“ pro aplikaci Messenger.

Čtěte také: Budoucnost Facebooku podle Zuckerberga: umělá inteligence a drony

Jméno technologického magnáta zaznělo nedávno ještě v jiné souvislosti – po narození dcery se rozhodl vzdát se 99 procent svého podílu ve Facebooku, načež se musel bránit kritice, že motivací k jeho filantropii je ve skutečnosti snaha vyhnout se placení daní z prodeje akcií.