skip to main content
Český byznys

Žufánek zdarma vyráběl dezinfekci pro dětské domovy či policii. Stát mu to zakázal

Dezinfekční gel je jedna z věcí, kterými se lze částečně chránit proti nákaze koronavirem. A momentálně jde o nedostatkové zboží. Známý lihovarník jej vyrobil, stočil a zdarma (!) poskytl nejpotřebnějším, mezi kterými najdeme dětské domovy, městskou policii nebo dobrovolníky ze spolku Praha šije roušky.

Netrvalo dlouho, státní leviatan vytáhl své drápy a Martinu Žufánkovi se ozvali z Celního úřadu. Následoval hovor, který výrobce oblíbených destilátů uvedl na svém Facebooku:

Reklama

„Teď, právě teď mi volal Celní úřad, pod který spadáme. Četli o naší akci s výrobou nepovoleného dezinfekčního gelu. Ten vedoucí byl ale velice příjemný a chápající (bez ironie). Řekl mi, že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Ale prý je opravdu chvályhodné, co děláme. S ohledem na nouzový stav nám dají právníci vědět co nejdříve.

Aktualizace: Makají fakt dobře. Právníci řekli, že jim máme poslat dopis popisující celou situaci. PROMINOU nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale ZAKAZUJÍ další výrobu.“

Nevím, kolik článků v dlouhém aparátním řetězci by muselo přimhouřit oči. Nevím, jaké důsledky by to mělo pro styčného celního důstojníka, kdyby mlčel, a zda by přimhouřením oka přišel o práci z důvodu pochybení. Jedno vím ale jistě – stát musí být, minimálně v aktuálním nouzovém stavu, mnohem pružnější.

Reklama

Z důvodů, které jsou na úplně jiný text, stát nestíhá a soukromý sektor často nabízí pomocnou ruku. Andreji Babiši, ministryně Schillerová, krizový štábe: když už se té pomocné ruky nechytáte, alespoň ji neřežte.

Doufejme v naději na soudnost, kterou dává čerstvé twitterové vyjádření ministra Hamáčka:

Reklama
Reklama