Od časného rána dnes ukrajinskou metropoli trýznily výbuchy balistických raket. Ruská invaze do Kyjeva byla zbržděna zničením nedalekého Antonovova letiště u města Hostomel. Včera tam ukrajinská armáda svedla na rozkaz prezidenta Zelynskyjho tvrdou bitvu s ruskými parašutisty.

Letiště je nyní nepoužitelné a v ukrajinských rukou. I proto skončila nejspíš na dnešní noc plánovaná ruská letecká operace neúspěchem. Putinova armáda je nucena přesunout se k hlavnímu městu Ukrajiny po zemi. Už druhým dnem je ale jasné, že je třímilionová metropole hlavním ruským cílem.

Obavy o svůj život má ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se označil za „ruský cíl číslo jedna“. Navzdory tomu i s rodinou v metropoli zůstává a nepřestává komunikovat s ukrajinskými občany.

Včera večer podepsal všeobecnou mobilizaci. Muži ve věku 18 až 60 let nesmí vycestovat ze země a v ulicích Kyjeva se dobrovolníkům rozdávají automatické pušky. Ukrajinské ministerstvo obrany na sociálních sítích vyzývá občany, aby blokovali ruskou vojenskou techniku ve městech.

Více zdrojů se domnívá, že Putinovým záměrem je zlikvidovat nebo zatknout vedení ukrajinského státu a dosadit za něj loutkovou vládu.

Dle reportéra České televize Andrease Papadopulose, který se v ulicích města nachází, atmosféra houstne. V současné chvíli utichly výbuchy, ale v ulicích města začala zaznívat střelba. Obyvatelé panikaří, nastupují do vlaků a až poté se ptají, kam míří. Jakákoli evakuace z města je nyní dle Papadopulose krokem do prázdna.

Hlasité výbuchy se ozývají i z Charkova. Illia Ponomarenko, reportér The Kyiv Independent, na svém Twitteru uvedl, že město Konotop vzdálené zhruba 200 kilometrů východně od Kyjeva bylo ztraceno. Největší problémy má však Kyjev na severozápadě. Tam ruská vojska pronikla již na předměstí metropole.

Sociální sítě odhalily několik válečných zločinů. Na Twitteru koluje video ruského tanku bezdůvodně přejíždějící protijedoucí auto. Řidič auta jako zázrakem přežil. Již včera se objevila podobná videa ruských vojáků střílejících do oken obytných domů.

Ukrajinští představitelé dále žádají Západ o pomoc. „Fungujeme jako štít celého demokratického světa. Potřebujeme bezletovou zónu, výzbroj i peníze. Sankce nestačí. Dejte nám bezpečí ze vzduchu a o ostatní se postaráme sami,“ řekla ve vysílání CNN ukrajinská zákonodárkyně Kira Rudyková.

Prezident Zelenskyj dnes několikrát vyzval Putina k jednání. „Chci se ještě jednou obrátit na prezidenta Ruské federace. Na celém ukrajinském území se odehrávají boje. Pojďte si sednout k jednacímu stolu abychom ukončili umírání lidí,“ uvedl Zelenskyj.

Podle Zelenskyjho je pokračující ruská agrese důkazem, že sankce proti Moskvě nestačí.

Západ nadále otálí s odstřižením Ruské federace od systému SWIFT.