Zní to jako skvělý nápad – když se chcete pustit do něčeho nového, plného adrenalinu a taky značně nejistého, proč do toho nejít se svými kamarády? S lidmi, které znáte dobře, stejně jako oni vás, a se kterými si rozumíte?

Možná proto, že byste o ně mohli přijít. Stres začínajícího podnikání dokáže se vztahy – nejen těmi přátelskými – pořádně zatočit. Pokud se i tak rozhodnete do toho jít, mohl by se vám hodit manuál, který nedávno sestavil web magazínu Time.

Tohle jsou věci, na které byste si při podnikání s kamarády měli dávat pozor:

Sepište smlouvu
Nikdy nevíte, co se může stát a nevyjasnit si základní pravidla fungování společného byznysu by se vám mohlo v budoucnosti vymstít.

Čtěte také: Buďte zvědaví a vášniví. Richard Branson radí, jak začít podnikat

Není třeba sepisovat rozsáhlé zakládací smlouvy, ale jednoznačně si určete, jak budou ve vaší společnosti rozdělené pravomoci, jak si budete dělit výdělky a co dělat, když jeden z vás bude chtít odejít.

Určete si hodnoty a vize
Zní to sice trochu korporátně, ale když si jasně řeknete, co od svého podnikání očekáváte, co mu jste a nejste ochotni obětovat, leccos si usnadníte až přijde čas na klíčová rozhodnutí. A nemusíte to sepisovat do žádného sáhodlouhého prohlášení, stačí pár bodů, díky kterým budete mít jasno.

Otestujte své osobnosti
„Určitě máte pocit, že své přátele dobře znáte. Když se ale pustíte do společného projektu, musíte si tím být doopravdy jistí,“ cituje Time zakladatelku Simple Green Smoothies Jen Hansard, která se do podnikání pustila se svou nejlepší kamarádkou.

Čtěte také: Nastartujte v sobě podnikatelského ducha! 10 rad, jak na to

Je váš partner silná osobnost a jednoznačný lídr? Nebo spíše bohém, který nerad řeší každodenní provozní problémy? To všechno byste měli vědět. Budete připravení a bude se vám také lépe komunikovat.

Práci si rozdělte
Nesnažte se dělat všichni všechno, naopak si určete oblasti, za které bude každý z vás zodpovědný a zbavte se pocitu, že musíte ostatní kontrolovat (pokud k tomu nebudete mít skutečně pádný důvod).

Pokud je vás zakladatelů víc, ideální je sestavit si systém rozhodování – určete si, jaké věci musíte posvětit všichni, a kdy stačí souhlas jen jednoho z vás.

Oddělujte práci a zábavu
Nenechte si své přátelství zničit tím, že i na společném víkendovém výletě budete řešit smlouvy a aktuální stav cash flow.

Základní pravidlo, které byste si měli stanovit, je nechat práci v práci. Jen Hansard si se svou partnerkou například navíc zakázala posílat pracovní sms – tenhle kanál ženy používají pouze pro vzájemnou soukromou komunikaci, cokoliv pracovního si chtějí napsat, tak píší do e-mailu, Slacku nebo si zavolají.

I díky tomu se jim daří uchovat ve svém vztahu i místo pro přátelství. A o to byste se měli snažit i vy.