skip to main content
Breaking News

Zvýšení cel na zboží z USA se odkládá. EU jedná se Spojenými státy

Evropská unie ustoupí od plánovaného rozšíření a zvýšení cel na dovoz zboží ze Spojených států, k němuž chtěla sáhnout od června. Evropská komise (EK) dnes oznámila, že zahájila s americkou vládou jednání o  vyřešení sporu kolem obchodování s ocelí a hliníkem. Obě strany by k  dohodě chtěly dospět do konce roku, dosud zavedená cla přitom ponechávají v platnosti. Spor začal, když cla zavedla administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa.

Na zahájení rozhovorů se shodl místopředseda EK pro obchod Valdis Dombrovskis s americkou ministryní obchodu Ginou Raimondovou a obchodní zmocněnkyní Katherine Taiovou. Ve společném prohlášení uvedli, že chtějí dospět k řešení celosvětového přebytku zásob oceli a hliníku.

Reklama

Obě strany podle nich sdílejí společné hodnoty a chtějí prosazovat řešení, která nenaruší volný trh. Ocelářský a hliníkářský průmysl v EU a v USA však doplácí na nadprodukci a praktiky některých dalších zemí, a obě strany se proto shodly, že „poženou k odpovědnosti země, jako je Čína, tedy ty, které podporují postupy narušující obchod“.

Reklama

Současný spor zahájil v roce 2018 Trump, který zavedl cla na dovoz kovů z EU a řady dalších států. Široce kritizované opatření odůvodnil tím, že jejich dovoz ohrožuje americkou ekonomiku, a tím i národní bezpečnost. EU reagovala zavedením odvetných cel.

Brusel v rámci dnes zahájeného jednání upustí od plánovaného rozšíření seznamu amerického zboží zatíženého cly. U některých produktů, jako jsou například motocykly či whisky, se měla cla zvýšit až na 50 procent. Dosavadní 25procentní cla na tyto výrobky zahrnující roční dovoz v hodnotě 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun) zůstanou zachována. V platnosti budou nadále i 25procentní americká cla na evropskou ocel a desetiprocentní na hliník.

„Teď to vypadá, že se naplňují očekávání, že nástup Bidena přinese útlum obchodní války mezi USA a EU. Ještě v březnu ale Bidenova vláda uvalila antidumpingová cla na běžné hliníkové plechy z Německa, Itálie, Španělska, Rumunska, Chorvatska a dalších zemí. Důležité bude, kdy a jak do sporu o cla promluví WTO, kterou teď vede nigerijská exministryně, jejíž jmenování Trump blokoval,“ uvedl ředitel celní společnosti Gerlach Luděk Procházka. 

Reklama
Reklama