Jeden stavěl železnice, další kancelářské mrakodrapy, jmění třetího vyrostlo díky potřebě lidí sdělovat si zážitky po telefonu a čtvrtý zbohatl na investicích. A aktuálně nejbohatší člověk planety pochází z IT branže. Magazín Forbes sestavuje žebříček světových miliardářů posledních 30 let a nespočet se jich za tu dobu na seznamu zjevil nebo zase zmizel. Ale jen pět mužů (ano, všech pět je mužského pohlaví) dosáhlo na absolutní titul a šampionem mezi šampiony je Bill Gates, který vládne s přestávkami 17 let.
Růst Gatesova konta, jakkoliv byl raketový, neměl konstatní křivku. Brýlatý chlapík ze Seattlu sice spoluzakládal v roce 1975 dnes gigantickou společnost Microsoft, ale na první místo se nedostal celé dvě dekády. Když Forbes v roce 1987 poprvé sestavoval žebříček miliardářů, v Japonsku se právě nafukovala realitní bublina (která když nakonec pukla, ukončila ekonomický boom země) a ta na vrchol vyslala realitního magnáta Jošiakiho Cucumiho.
Prohlédněte si v našem speciálu, kdo patří mezi stovku nejbohatších lidí světa:
Ten svůj majetek zdědil po otci. „Takže měl snazší start,“ psal Forbes v prvním vydání žebříčku nejbohatších. „Ale překonal obvyklé nevýhody dědictví a dál se profiloval jako self-made boháč.“ Své konto plnil díky výstavbě železnic v celé říši a taky zbudováním třicítky hotelů a 25 golfových hřišť. Tehdy se Cucumiho majetek odhadoval na 20 miliard, což by v dnešních relacích odpovídalo částce 41,7 miliardy dolarů. Cucumi byl králem čtyři roky, než z trůnu musel sesednout, protože cena akcií jeho železniční společnosti Seibu padla a on sám navíc sklouzl do dluhů.
Na první místo se tak dostal další japonský magnát Taikičiro Mori se jměním v hodnotě 15 miliard. Profesorovi ekonomie bylo při přebírání žezla 87 let a v Tokiu pro vzkvétající byznysový sektor stavěl kancelářské budovy, v době vyhlášení nejbohatším mužem planety vlastnil 65 takových budov o rozloze 700 tisíc metrů čtverečních. Dva roky se Mori udržel ve výsadním postavení, než v roce 1993 zemřel.
(Pro zvětšení tabulku rozklikněte)
Tehdy se do pozice lídra vrátil Cucumi, ale vydržel jen dva roky, protože japonská bublina už se vyfukovala a jeho následníkem se stal jistý zakladatel Microsoftu, zatímco Cucumi padl na třetí místo. Po účetním skandálu a restrukturalizaci vypadl Japonec v roce 2007 ze seznamu úplně. Gates se stal nejmajetnějším člověkem v roce 1995, hodnota jeho firmy raketově letěla vzhůru a jeho čisté jmění bylo 12,9 miliardy dolarů (neboli 20,1 miliardy podle dnešních hodnot).
Když byl v roce 1999 internetový boom na vrcholu, Gatesův majetek se odhadoval na 90 miliard a on se díky tomu v čele pelotonu udržel 13 nepřetržitých let. V roce 2008, přestože byl zase o 2 miliardy bohatší než o rok dřív, padl šéf Microsoftu na třetí místo poté, co se akcie Microsoftu o 15 procent propadly, když se firma neúspěšně pokusila převzít rivala Yahoo. Warren Buffett se pak ujal vedení a byl to jeho jediný rok slávy, protože Gatesovy investice, které si mohl dovolit po odprodeji většiny svého podílu v Microsoftu, ho vrátily na vrchol. Dávno však přestal dolarové sumy počítat. „Protože užitečnost peněz spočívá v tom, dát je těm nejchudším na světě,“ tvrdí Gates.
Rok 2010 znovu zatřásl žebříčkem, protože tycoon Carlos Slim Helú amerického počítačového boháče přeskočil, majetek mu meziročně narostl o 18,5 miliardy díky zhodnocení akcií jeho telekomunikačního giganta América Móvil. Dnes má Helú prsty ve všem od mexického zlata po majoritní podíl v listu New York Times. Tři roky byl neporazitelný, než se Gates nadechl k novému vzestupu, a od té doby se nenechal předběhnout nikým. Helúa naopak srazilo slabé peso i regulace a stal se největším poraženým minulého roku. Helú je v žebříčku čtvrtý za Gatesem, Buffettem a zakladadatelem Zary Amanciem Ortegou, jehož rostoucí jmění by z něj brzy mohlo učinit šestého člověka v čele žebříčku nejbohatších lidí světa.