Málokteré odvětví byznysu tím bylo tak proslulé jako svět bankovnictví a vysokých financí. Platilo to doslova po staletí. Banky a peníze, to byl mužský svět.
A někde pořád ještě je. Majitel banky – muž. Šéf banky – muž. Představenstvo banky – samí muži. Nejvyšší management – také jen muži. Ženy v bance sice pracují, ale na mnohem nižších pozicích.
Je to ten neslavně proslulý trojúhelník nespravedlnosti – na spodní základně je žen hodně, ale jak se trojúhelník zužuje po odvěsnách směrem nahoru, žen v managementu prudce ubývá. A ve vedení není žádná. Nebo skoro žádná.
Takhle to alespoň platilo donedávna. Doba se totiž mění. Genderové nerovnosti ubývá. A v bankách je to vidět skoro nejvýrazněji. V posledních letech jsou banky skvělým příkladem toho, jak se časy mění a jak jsou ženy ve vedení ku prospěchu věci.
Mužská a ženská dynamika spolu perfektně fungují. Ženy už se nebojí říct si o lepší pozici i lepší plat, i když třeba zrovna mají malé děti – jsou k tomu povzbuzovány dalšími ženami, ale také muži. Ženy přibývají i v představenstvech bank. A obklopují se dalšími ženami. S kariérou si pomáhají navzájem. A perfektně ji zvládají.
„Příklady táhnou a v případě zastoupení žen na manažerských pozicích to platí dvojnásob. Dnes a denně slýchám příběhy žen, které se přihlásily na nějakou řídicí pozici mimo jiné proto, že je k tomu motivoval příklad jiné ženy, jež dokázala sladit kariéru a rodinu. A myslím, že v tomhle kontextu jsou hodně důležité platformy i projekty, jako je tento ve Forbesu!“ řekla nám v rozhovoru Daniela Pešková, jediná žena v představenstvu České spořitelny a dlouholetá účastnice našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka.
Další z prvních dam českého bankovnictví Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB, ovšem podotýká, že co se genderové parity týká, je v bankách pořád ještě hodně práce. „V našem oboru je pořád celkově víc mužů než žen. K pozastavení je, že žen je stále příliš málo a tempo změny na pozicích, které mají větší dopad a rozhodovací pravomoci určující budoucnost daných týmů, agend a celé firmy, je jen velmi pozvolné,“ říká Bauer pro Forbes.
„Doporučení? Už jsem to dříve zmiňovala – možná bych víc využívala příležitostí, které se mi nabízely. Vždy jsem o sobě zbytečně moc pochybovala, i když tak nemusím na každého působit. My ženy se vždy nejvíc srážíme samy. Doporučila bych to, co dnes radím ostatním ženám. Jak se nebát, jak si o věci říct, jak jít víc příležitostem vstříc,“ dodává známá bankéřka.
„Mužů je i v našem týmu pořád o něco víc, ale žen v našich oborech obecně přibývá,“ souhlasí Jana Lvová, generální ředitelka Mastercard pro Česko a Slovensko. „Já jsem za to ráda a jsem vděčná i za nejrůznější podpůrné programy pro ženy v byznysu. Někdo říká, zda toho není moc, ale já říkám – ne, není. Nebude toho zapotřebí, až bude parita, až už ani gender paygap nebude téma, ale tam pořád ještě nejsme. Téma rovnosti žen je pořád důležité. Nejen v byznysu,“ je přesvědčena Jana Lvová.
Mění se i kariéry, jakými ženy v bankovním prostředí procházejí. Ženy už totiž v bankách dávno (zaplaťpánbůh) nepracují jako písařky, jako tomu bylo kdysi, ale spíš jako datové analytičky. Finanční analytičky. V risk managementu. Expertky na kyberbezpečnost. Odhalují kartové a kybernetické podvody.
Česká Banka Creditas má ženu dokonce i jako generální ředitelku. Znáte ji? Ne? No to je chyba! Eva Collarodová je rovněž součástí našeho výběru.
Je zkrátka nejvyšší čas se na tyhle ženy blíže podívat a seznámit se s nimi. A tak jsme ve Forbesu sestavili historicky první výběr zajímavých žen, které v současnosti pracují v českém bankovním a finančním sektoru a proměňují ho. Výběr je součástí aktuálního vydání speciálu Forbes Woman, který vychází ve čtvrtek 21. listopadu.
Podívali jsme se na ženy v představenstvech bank, vlivné ekonomky, ale i na ženy, které z bankovního sektoru vzešly a dnes působí jako investorky nebo patří k nejvlivnějším osobnostem kryptoprůmyslu.
Jednu z nejzajímavějších dam české a evropské kryptoscény vidíte i na obálce aktuálního vydání Forbes Woman. Líba Vošahlíková je COO RockawayX, největšího kryptofondu Evropy.
Tento náš speciální projekt není žebříčkem, nemá žádné specifické pořadí a výběr to samozřejmě není úplný, to ani nebyl jeho záměr. Žen v bankách pracují tisíce, na stále vyšších pozicích. Berte ale tenhle náš projekt jako první krok k tomu, ukázat bankovní odvětví trochu jinak. Originálně.
Ne jako nudnou úředničinu pro pány v oblecích sedící v pracovnách obložených dřevem, ale jako pestrobarevné, zajímavé, zábavné a organicky se měnící odvětví, které kombinuje finance, technologie, inovace, digitalizaci, AI a samozřejmě taky práci s lidmi (protože AI pořád ještě všechno nevyřeší). A do kterého ženy vnášejí nový pohled a novou energii.
Letos na podzim se Forbes sešel s desítkami žen, jež pracují v nejrůznějších bankách na trhu. Mluvili jsme s některými šéfkami, ale i se ženami na mnohem nižších pozicích. Mluvili jsme spolu o tom, co dnes práce v tomhle sektoru obnáší, o všech jejich kariérních radostech i výzvách.
Tohle jsou některé z nich. Jejich příběhy a třeba i názory na kariérní postup jsou pozoruhodné a inspirativní, postupně je přineseme na webu Forbes.cz.
Máme velkou motivaci v tomto projektu pokračovat. Protože zajímavých žen v bankách a ve finanční sféře stále přibývá – a je to dobře. Mění svět peněz. O některých víme. O dalších zajímavých ženách v bankovním sektoru nám prosím napište. Těšíme se na to.