Může to být první byznysový návrat Tomáše Němce, někdejšího spolumajitele České gumárenské společnosti (ČGS), na české hory. Jako investor se bude podílet na stavbě nové Sokolské boudy na vrcholu Černé hory v Krkonoších. V horském a sportovním byznysu podle všeho skončí i další miliardy, které bývalý továrník utržil z rekordního prodeje gumáren švédskému Trelleborgu.

Historie boudy sahá až do 20. let minulého století a svou čistě dřevěnou konstrukcí patří k unikátním stavbám českých hor. Sokolská bouda je ale už deset let opuštěná a pod vrcholem Černé hory viditelně chátrá. Její budoucnost teď svedla dohromady úspěšné byznysmeny z Prahy i Krkonoš, kteří by měli současnou budovu zbourat a na jejích základech postavit novou, stejně velkou budovu.

Novými majiteli boudy se stanou horský král Richard Kirnig, majitel místního rozsáhlého areálu SkiResort Černá hora – Pec, lékař a odborník na sportovní medicínu Jiří Váchal, pražský developer Martin Kulík, který Sokolskou boudu koupil v roce 2008, a právě Němec.

Právě Kulík, který pro Kirniga už několik horských nemovitostí postavil a sám vlastní menší lyžařský areál v nedaleké Malé Úpě, bude stavbu realizovat. Spolupracovat by při tom měl se svým kamarádem a dlouholetým spolupracovníkem, známým architektem českých miliardářů Petrem Kolářem. Kirnig následně převezme provoz areálu, kde se počítá s hotelem, minipivovarem a restaurací.

miliardari

„Máme chuť, máme nadšení, máme peníze a víme, co chceme postavit. Uvidíme, jak půjdou jednání s úřady, takže nechci předesílat, kdy by se mohlo začít stavět,“ naznačuje další průběh Martin Kulík, který v těchto dnech mimo jiné otevírá v Malé Úpě minipivovar Trautenberk.

Zatím nechce hovořit o rozpočtu projektu, ani o přesných termínech. Nová budova by měla odpovídat dispozicím současné boudy, měla by zachovávat horský charakter s použitím kamene a dřeva. Pokud vše půjde dobře, příští rok by investoři mohli strhnout zchátralou budovu a v roce 2018 začít stavět novou. Cena projektu se podle odhadů bude pohybovat v jednotkách stovek milionů korun.

V nově vzniklé akciové společnosti Sokolská bouda, na kterou bude budova v příštích dnech převedena, by měl každý ze čtyř společníků držet stejný, tedy čtvrtinový podíl. Kulík v ní šéfuje představenstvu, Němec dozorčí radě.

„Je to zábava a snaha kamarádů vylepšit Krkonoše, nikoliv kšeft. O ničem dalším nevím,“ říká Tomáš Němec v narážce na spekulace, že už s Kirnigem spřádá další investiční plány na východní straně Krkonoš. Miliardář, jehož majetek letos Forbes odhadl na necelých 16 miliard korun a umístil ho na konec první desítky nejmovitějších Čechů, zároveň netají své ambice v prodeji i výrobě sportovního zboží.

Čtěte také: Gumárníci Němec a Šlemr sahají po 30 miliardách korun

Už dnes je většinovým majitelem obchodní firmy LevelSportKoncept, která v Česku zastupuje přední značky vybavení pro zimní sporty – například hůlky Leki, lyže Kästle či technické oblečení Kjus. Před několika lety, ještě jako spolumajitel ČGS, uvažoval o nákupu slovinského výrobce lyží Elan. A podle některých informací z trhu se k myšlence nákupu některého z velkých světových výrobců lyží opět vrací.

Zatím ale Němec podobné informace zlehčuje. „Chtěl bych hodně věcí, ale to ještě neznamená, že si je opravdu koupím,“ naznačuje bývalý majitel ČGS.

Němec má k lyžím historicky blízko. V mladí závodně lyžoval, dodnes podporuje lyžařský svaz a některé reprezentanty, letos se o něm dokonce mluvilo jako o možném kandidátovi na svazového šéfa. Několik let mu patřila horská společnost Snowhill, která provozovala pět menších českých středisek. A dodnes mu patří desetina ve Skiareálu Špindlerův Mlýn, umrtvené společnosti, která dnes nejslavnější lyžařských areál pronajímá firmě Melida. Ve „Špindlu“ si zároveň postavil velkou privátní chalupu.

Obří gumárenskou skupinu ČGS, do které patří výrobce průmyslových pneumatik Mitas či značky Rubena a Savatech, Němec se společníkem Oldřichem Šlemrem prodali švédské společnosti Trelleborg za zhruba 32 miliard korun. Obě strany odchod dotáhly v polovině letošního roku.

Od té doby se oba továrníci ve výslužbě vydali na cestu vlastních investičních projektů. Oldřich Šlemr už v létě založil rodinnou investiční společnost R2G, se kterou se ucházel například o Plzeňský Prazdroj a další středoevropské pivovary ze skupiny SABMiller. Němec zatím novou firemní strukturu nepředstavil, nicméně na trhu je známým faktem, že od nového roku do jeho služeb přechází investiční manažeři z poradenské společnosti Patria Corporate Finance Tomáš Klápště a Ondřej Palát.