Původem písecké firmě tcp cloud se podařilo to, o čem sní každý startupista.
Společnost pohybující se v segmentu cloudových služeb vznikla teprve před dvěma lety a už předminulý týden ji koupil americký gigant Mirantis za téměř jednu miliardu korun. Hlavní postava tcp cloud Adam Skotnický přitom byl se svým týmem dlouhou dobu ukrytý v útrobách Technologického centra Písek, kde se stal jedním z hlavních strůjců vzniku tamního datového centra a navazující cloudové infrastruktury.
„Nejezdili jsme na mainstreamové konference, nedělali jsme prezentace naší firmy, jezdili jsme jen po odborných summitech. Proto jsme také dlouhou dobu nikoho nezajímali,“ začíná pro Forbes vyprávět šéf současné české technologické hvězdy Adam Skotnický.
Čtěte také: Jak opička z Ostravy řídí e-shopy. MonkeyData dostali další investici
Nové versus staré
Na začátku všeho stál půlmiliardový projekt, kterému s přispěním 250 milionů korun z fondů EU vdechl život podnikatel Jaromír Grégr s jeho RG Investment a který prošpikoval bývalé písecké kasárny moderními informačními technologiemi. V nevyužitých bývalých armádních budovách tak v roce 2013 vzniklo Technologické centrum Písek (TCP), jedno z nejmodernějších center ve střední Evropě zaměřené na rozvoj informačních a komunikačních technologií.
S jeho výstavbou se ale začalo už o dva roky dříve, a tehdy do něho přišel i bývalý student ČVUT Adam Skotnický. Studium jej totiž moc nebavilo. „Bylo to hlavně o teorii, zcela mimo toho, co jsem mohl uplatnit v praxi,“ vrací se do doby před pěti lety dnes šestadvacetiletý Adam Skotnický.
Nabídku od TCP podílet se rozvoji srdce celého komplexu v podobě datového centra tedy jen kvitoval, i když neměl dostatek zkušeností. „Jelikož jsem s výstavbou datového centra neměl žádné zkušenosti, rozuměl jsem jen dílčím technologiím a ne celé jeho moderní rovině, zprvu nám s tím pomáhaly firmy jako například IBM. Spolupráce se nám ale nezamlouvala, a tak jsme se nakonec rozhodli, že datové centrum vybudujeme sami,“ popisuje Adam odvážné rozhodnutí, díky kterému nyní může říkat, že byl u zrození samotného designu i architektury datového centra.
„Zajímavostí je, že jsme tyto moderní technologie napasovali do budovy z 19. století,“ vypráví s úsměvem.
Jeden ze strůjců miliardového příběhu Adam Skotnický
Hledání přidané hodnoty
Jenže Adamovi a lidem z TCP brzy došlo, že jen datové centrum nepřiláká tolik pozornosti. „Viděli jsme, že přilákat lidi a firmy do TCP nebude tak lehké. Využívání technologií je tam sice levné, dá se na nich dělat mnoho věcí, jenže bylo málo projektů a lidí, kteří by tuto možnost byli schopni využít. Potřebovali jsme proto najít další přidanou hodnotu,“ popisuje Adam.
V roce 2012 se tedy s tehdejším šéfem TCP Radovanem Polanským začali bavit o cloudových službách. „Bylo nám jasné, že nemůžeme dělat cloudové technologie pro veřejnost. Začali jsme se tedy zajímat o to, co dělá Amazon a podobné firmy a proč od nich firmy cloud chtějí,“ říká Adam. Časem se rozhodli, že půjdou cestou tzv. „virtual private cloudu“, který bude nabízet i dodatečné cloudové služby. K tomu bylo potřeba přizpůsobit samotné datové centrum, na kterém cloud poběží, k čemuž měl mladý tým vzhledem k probíhající výstavbě ideální příležitost.
Tehdejší spolupráce s firmou IBM ale přeci jen přinesla zásadní milník. A ne jeden. Díky ní se totiž mohl Adam Skotnický se šéfem TCP vydat do Spojených států na konferenci Pulse věnující se cloudovým technologiím, kde chtěli písečtí zástupci zjistit, jak na vybudování vhodné cloudové infrastruktury pro jejich datové centrum. „Jenže jsme brzy zjistili, že to nikdo nedokáže. Do technologie se mixovalo vše dohromady od monitoringu, zálohování, samotných cloudových služeb a podobně. Ve výsledku z toho byl drahý cloud, který ale vůbec nefungoval,“ vzpomíná Adam.
Budování na koleni
V zámoří tedy zjistili, že jim jejich problém nikdo vyřešit nedokáže, tak nezbylo, než si opět svépomoci. Tehdy se Adam Skotnický díky IBM seznámil s Jakubem Pavlíkem (dnes technologický ředitel tcp cloud), který pro americkou firmu pracoval během studií, ale sám se začal podílet i na budování cloudu Technologického centra Písek. Do týmu se ještě přidal Patrik Majer a tím tak defacto vzniknul tříčlenný základ cloudového týmu TCP, z kterého později vznikla samostatná firma.
„Tím jak jsme se do technologie postupně dostávali, jsme zjistili, že téměř vše běží na bázi open source, ale špatně poslepované. Rozhodli jsme se vše slepit tak, jak to má opravdu být,“ vysvětluje Adam.
Jako platformu si vybrali tzv. OpenStack určený pro cloudové služby a virtualizaci a časem vybudovali dle sebe upravenou cloudovou platformu, kterou dnes nabízejí třetím stranám (tzv. IaaS – infrastruktura jako služba). Tým při vývoji zjistil, že cloudové prostředí je potřeba neustále měnit, což ale do té doby bylo velmi náročné. Písecký tým proto vytvořil modely, které potřebné změny jednoduše udělají a navíc je dokáží opakovat. Firmy si pak mohou jednoduše implementovat své technologie do cloudu, aniž by je musely složitě přizpůsobovat danému prostředí. “Tímto způsobem jsme začali dělat náš cloud, který dodnes nikdo jiný nemá,” vypichuje Adam dnešní přidanou hodnotu firmy.
Firmě pak v cestě do světa byznysu pomohlo, že jejím prvním zákazníkem se stal antivirový gigant AVG.
Čtěte také: Manažerem Airbnb anebo z Českých Budějovic až do světových startupů
Oddělení
Tým si uvědomoval potenciál svého know-how a proto se na sklonku roku 2014 jako spin-off oddělil do samostatné firmy tcp cloud, v kterém většinu držel zmiňovaný fond RG Investment a menšinový podíl pak v souhrnu zakladatelé a zaměstnanci firmy, a začal již v Praze rozvíjet své technologie. A po necelých dvou letech přišla akvizice od amerického Mirantisu. “Firmu jsme ani nechtěli prodávat, chtěli jsme ji rozvíjet sami, ale v srpnu se u nás v sídle objevili zástupci Mirantisu a brzy bylo rozhodnuto,” říká Adam, podle něhož byla celá transakce dojednaná během dvou týdnů.
tcp cloud tak v podstatě vynechal fázi startupu, od samého počátku byl totiž ziskový, nyní ziskovost na nějakou dobu již pod taktovkou Američanů ustoupí plánovanému růstu. Tým dostal na starost vývoj nového produktu a z dnešních 30 lidí se tak jejich počet v karlínských kancelářích zvedne až na 150 v příštím roce. “To už ale bude zcela jiný tým,” říká Adam. Stěhování do Spojených států se tedy rozhodně nechystá. Naopak, v současnosti jsou v Karlíně někteří manažeři z Mirantisu.
Příběh tcp cloud je tak důkazem, že úspěšný technologický byznys, který zajímá americké firmy, se dá vybudovat i bez nutnosti být v Silicon Valley a neunavného navštěvování všelijakých konferencí. “Není to tak, že pokud něco chcete ve Spojených státech dokázat, musíte zákonitě žít v Silicon Valley. Stačí, když znáte správné lidi. A ty poznáte přes odborné summity,” uzavírá Adam.