Když se otevírá nový hotel a postupně se zveřejňují jeho detaily, jako jsou například nekonečné bazény na jeho střešních terasách, je kolem toho vždy mnoho údivů vyjádřených citoslovci „oooh“ nebo „aaah“. O několik měsíců později je ale všechno nadšení pryč.
Čtěte také: Kdo ovládne vesmír? A proč je to tak velká šance pro módní značky?
V minulém týdnu ale přišla zpráva jednoho highendového hotelu, který si zajisté udrží o trochu delší pozornost. Má sice nabídku, kterou očekáváte od ubytování v luxusních hotelech, jako je například Four Seasons nebo Ritz: komfortní postele, neuvěřitelné výhledy, dokonalý servis…
Takže co jej dělá jedinečným? Právě to, že se celý bude nacházet ve vesmíru.
Hotel Aurora Station, navržený americkou firmou Orion Span, byl představen na konci minulého týdne a značí první plně modulární vesmírnou stanici v kombinaci s luxusním hotelem. V něm bude moci být až šest lidí najednou, z čehož dva z nich budou členové posádky. Turnusy se budou střídat po 12 dnech, v nichž hosté budou žít jako opravdoví astronauti.
„Hosté budou v hotelu obíhat Zemi 322 kilometrů nad jejím povrchem, přičemž po celou dobu pobytu budou ve stavu beztíže,“ říká šéf Orion Spanu Frank Bunger.
„Hodláme také dělat seriózní vesmírný výzkum, jako je například pěstování některých plodin, což našim hostům umožní vzít si s sebou domů suvenýr. Počítáme také s virtuální realitou, zařízení jsme po vzoru Star Treku nazvali holodeck. A v neposlední řadě, až se hosté budou vracet zpět na Zemi, přichystáme pro ně uvítání jako pro opravdové hrdiny,“ dodává.
Podle něj se ubytování bude od toho na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) lišit. „V kontrastu s ní půjde o velmi čistý, uhlazený vzhled,“ popisuje. „Všechno povlečení a další věci budou po každém pobytu měněny, hosté pak zůstanou ve spojení se svými příbuznými a kamarády pomocí vysokorychlostního bezdrátového připojení,“ slibuje.
A hlavní cool věc, kterou zatím v žádném hotelu nedostanete? Aurora Station oběhne Zemi každých 90 minut, takže hosté zažijí dohromady 16 východů i západů Slunce během jediného dne.
Celý koncept je vytvořený skupinou „vesmírných“ veteránů, kteří se spojili za účelem další společné mise: vynést lidi do vesmíru rychleji a s nižšími náklady, než je v současné době možné.
„Vesmírní turisté, kteří již cestovali na ISS, museli nejdříve absolvovat dvouletý trénink. Celý proces jsme dokázali snížit na čtvrt roku, přičemž je cenově dostupnější,“ říká Bunger.
Detaily celého procesu zatím nejsou známy, ví se jen to, že výcvik by měl být třífázový. V první fázi půjde čistě o online kurz. Poté bude následovat trénink na čtyři až šest týdnů ve vesmírném středisku texaského Houstonu a závěrečná fáze bude probíhat přímo v kosmickém hotelu Aurora Station.
Po úspěšném absolvování dostane každý host certifikát, který pak mohou použít pro případné budoucí cesty do vesmíru a další podobné zážitky.
A na kolik tedy tento vesmírný zážitek vyjde? Zájemci by si měli připravit 9,5 milionu dolarů (necelých 200 milionů korun) – přesně taková je cena pro jednu osobu. „Může se to zdát hodně, ale lidé, kteří byli na ISS, zaplatili od 20 do 40 milionů dolarů,“ vypočítává Bunger.
Jestli vás tedy přebytečných necelých 10 milionů dolarů pálí v kapse, můžete se hlásit už nyní. Stačí jen zaplatit vratnou zálohu ve výši 80 tisíc dolarů a začít se těšit. Vesmírný hotel by měl dle plánů přivítat první hosty už v roce 2022.
Foto: Orion Span