Finančník Igor Fait oslavil dvacetileté výročí své skupiny Jet Investment ve velkém stylu. V pátek večer na slavnostní party v brněnské Fait Gallery, kde mimo jiné vystupoval také Cirk La Putyka, oficiálně oznámil poslední a za posledních sedm let také největší akvizici.
Fond Jet 1, v němž je největším akcionářem a který Jet Investment spravuje, koupil mladoboleslavského výrobce plastových a karbonových dílů v autoprůmyslu Benet Automotive. „Je to dynamická firma, která zapadá do naší investiční strategie a přinese synergické efekty do celého portfolia našeho fondu,“ uvedl Igor Fait pro Forbes.
Čtěte také: Kožešinová Kara je na prodej, majitel Zdeněk Rinth hledá partnera
Naváže totiž úzkou spolupráci se společností Fiberpreg, která mu bude dodávat vstupní výrobní materiály pro karbonové díly takzvaný prepreg. „Dokončujeme tak celý vertikální řetězec námi vlastněných firem – od výroby vlákna, technických a kompozitních tkanin v Kordárně a ve Fiberpregu až po hotové výrobky v Benetu,“ dodal Fait.
Společnost Benet kromě výroby plastových a karbonových dílů také úzce spolupracuje s automobilkami ze skupiny VW a například v Mladé Boleslavi dokonce montuje své lakované díly na nové vozy Škoda, pokud si je zákazník přeje na míru upravit.
Zaměstnává přibližně 650 lidí a vybudoval ji Josef Zajíček, který také společně se švýcarskou společností BA Group stál na straně prodávajících. Firma letos očekává tržby mírně nad jednou miliardou korun a ziskovost měřeno přes EBITDA kolem 100 milionů. Cenu akvizice ani jedna strana nekomentovala.
Investiční rámec fondu Jet 1, který je 3,2 miliardy korun, je tak téměř naplněn. Kromě nově získaného Benetu do něj patří také například Strojírny Poldi, firmy z energetiky PBS Industry či Bronswerk Heat Transfer, dřevozpracující Less & Timber, nebo výrobce dílů pro nákladní železniční vagony MSV Metal Studénka.
Tuto oblast mimochodem Jet 1 letos doplnil ještě o největší polskou kovárnu pro železnici Kuznia Ostrow Wielkopolski, čímž získal lepší přístup na polský trh a může diverzifikovat výrobu.
„Očekávám, že do konce letoška zavoláme všechny přislíbené peníze od investorů a tím investiční kapacitu prvního fondu naplníme,“ říká Igor Fait s tím, že celkem budou tržby firem ve fondu letos kolem šesti miliard korun a EBITDA se očekává blízko 700 milionům. Stranou pak stojí ještě skupina Kordárna, kterou Jet Investment spoluvlastní napřímo.
Pro investory, kteří nestihli investovat s fondem Jet 1, měl Fait na páteční večer připravenu ještě jednu novinku: otevření dalšího fondu s názvem Jet 2. Ten by měl začít upisovat finance na přelomu druhého a třetího čtvrtletí příštího roku, měl by být větší než starší bratr (ten má zatím výnos před odečtením případné odměny správce na úrovni 16 %) a jeho záměrem je získat na nákupy firem až 5,5 miliardy korun.
„Budeme se držet toho, co umíme, tedy průmyslu a služeb,“ komentuje budoucí plány Igor Fait. Očekává, že do fondu nakoupí 8 až 10 firem, maximální doba jeho trvání bude deset let od úpisu peněz a brněnští finančníci plánují výnosnost kolem 15 procent.
Aby svému počínání dodali Fait a jeho další tři partneři z Jet Investment větší váhu, budou do fondu sami investovat a chtějí se na něm podílet až pětinovým vkladem.
„Slavíme sice 20 let, ale máme pořád spoustu energie do práce. Podařilo se nám dobře investovat v našem regionu a plánujeme posílit na Západě. A v hlavě nosíme další velké obchody,“ dodal Igor Fait pro Forbes.