Privátní investiční skupina Bohemia Industry miliardáře Tomáše Krska, majitele Škody Transportation, podepsala smlouvu o koupi poloviny rodinné firmy Papcel, která na střední Moravě vyrábí velké papírenské stroje na export.
„Zapadá to do naší strategie, Papcel je průmyslová firma s velkým potenciálem růstu. Vyrábí pro zahraniční trhy a umí využít synergie velké odbornosti a specializace českých strojařů a relativně levné pracovní síly. V tom se podobá byznysu Tomáše Krska, i proto mu investice dávala smysl,“ okomentoval pro Forbes transakci Jan Mynář z Bohemia Industry, který měl deal na starosti.
Papcel své složité papírenské linky, které mají i 150 metrů a přes dvě stě tisíc součástek, prodává do světa – silný je ve východní Evropě, ale také na Blízkém Východě a v Asii. „Hledali jsme partnera, který zajistí zdroje pro další rozvoj a pomůže vyplatit část akcionářů. Teď se chystáme vstoupit na trh Severní Ameriky a vyrábět papírenské stroje největších velikostí,“ říká David Dostál, šéf a dosavadní majoritní vlastník Papcelu.
Litovelský podnik, který má necelé tři stovky zaměstnanců v Česku a další stovku v zahraničí, teď bude jako Papcel Group z poloviny vlastněný fondem Bohemia Industry a z poloviny dosavadním většinovým majitelem firmy Dostálem. Ten podnik převzal po otci a vedl posledních dvacet let.
Za tu dobu Papcel expandoval i do Ruska a Indie, kde má dceřiné firmy, a koupil francouzského konkurenta ABP.
„Papcel hledal partnera s kapitálem. I proto, že chystají další akvizici v zahraničí, v západní Evropě,“ dodal Mynář. Fond Bohemia Industry, kde má Krsek za partnery právě Mynáře a ještě investorku Kateřinu Zychovou, se na české a slovenské společnosti s globální ambicí zaměřuje dlouhodobě.
Investice do Papcelu by se tak měla odrazit v jeho dalším růstu a v posilování pozice na světovém trhu výrobců papírenských technologií, kde teď Papcel patří do pětky největších firem.
Hodnotu transakce nechtěla ani jedna strana komentovat, ale podle informací Forbesu se jednalo o částku v řádech vyšších stovek milionů korun. To by odpovídalo i standardu trhu, kde se podobné podniky prodávají do desetinásobku EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy). Papcel přitom předloni utržil přes miliardu a zisk EBITDA se dlouhodobě pohybuje okolo 100 milionů korun.