Všichni chceme lepší Česko, ale jen někteří doopravdy vědí, jak na to.
9. října se premiér Andrej Babiš, špičky českého byznysu a experti na ekonomiku, vzdělávání a společnost sešli v Ostravě, kde Forbes organizuje prestižní konferenci Česko, jak jsme na tom? – jejich úkolem bylo zhodnotit, jak se Česku vede, a přijít s konkrétními recepty, které budou Česko posouvat minimálně dalších 30 let směrem vpřed.
„Naši lidé jsou úspěšní po celém světě. Zápasíme s digitalizací, ale poprvé v historii máme vládního zmocněnce pro digitalizaci. Snažíme se,“ prohlásil Babiš v proslovu, který nasměroval diskusi k tématu automatizace a digitalizace českého pracovního trhu.
Premiér se zapojil i do následujícího panelu o krizi českého vzdělávání. „Školství je projekt na několik let a je to naše priorita, za rok se ale nezmění nic. A jakou hodnotu má dnes vlastně vysokoškolský diplom? Chceme vyrovnat platy v regionálním školství, rozvíjíme samostatnost ředitelů, my to děláme, my to chceme. Pojďte se ale, vy jako experti, zapojit a spolupracovat,“ vyzýval Babiš členy expertního panelu, ve kterém zasedli podnikatel Ondřej Kania, Jan Straka z iniciativy Učitel naživo nebo ekonom Daniel Münich z CERGE-EI.
Velkým tématem v Ostravě byla i kvalita života. Sociolog Martin Buchtík se pozastavil nad daty o vyhledávání psychiatrické péče v Česku nebo o vysokém počtu exekucí, které se v současnosti dotýkají téměř desetiny obyvatel.
Mezi řečníky konference Česko, jak jsme na tom? vystoupili i podnikatelé Pavel Juříček nebo Luděk Sekyra, ekonomové Daniel Svoboda a Jan Libich, šéf neziskové organizace Elpida Jiří Hrabě nebo viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Čtěte online s tím nejdůležitějším, co rezonovalo ve vítkovickém Gongu.