Původem jablonecká investiční skupina Miton opět rozšiřuje své portfolio. Tentokrát si vzala na mušku (dokonce už podruhé) český startup IdeálníNájemce.cz, který už dva roky pronajímá nemovitosti v Brně a v Praze a šetří tak práci majitelům bytů, kteří s nájemníky mají často jen starosti.
Čtěte také: ▶ Forbes Startup podcast s Davidem Špinarem o hledání další pecky Mitonu
„V Ideálním nájemci, službě, kterou za rok proteče 70 milionů korun a která významně usnadňuje život každému, kdo chce pronajmout byt, máme nově 46procentní podíl. Podepsáno a zapito v Brně,“ potvrzuje jeden z partnerů investiční skupiny, která ve startupu dosud držela 15 procent, Milan Zemánek.
„Miton do nás poprvé vstoupil před rokem a teď bylo skvělým zjištěním, že má kapacity a chuť se našemu projektu dále věnovat,“ říká pro Forbes jeden ze tří zakladatelů služby Tomáš Brychta.
CEO IdeálníNájemce.cz Tomáš Brychta
V rámci investice, která brněnský startup ohodnocuje téměř na 100 milionů korun, došlo k poměrně výrazným vlastnickým rošádám. Z Ideálního nájemce totiž v rámci transakce vystoupili investoři Jiří Hlavenka a Oliver Dlouhý, kteří dohromady drželi 21 procent.
„A Miton k tomu ještě v rámci opce odkoupil dohromady asi 10 procent od společníků a za to vložil finance do firmy,“ rozklíčovává dál Brychta.
Současný úspěch Ideálního nájemce, který v Česku nyní pronajímá 580 bytů, ale vlastně vůbec nemusel proběhnout. Primárním záměrem totiž nebylo rozjet přímo tuto službu, ta vznikla před dvěma lety jako vedlejší produkt realitního portálu Ulovdomov.cz (který ale stále zůstává v „bundlu“ s Ideálním nájemcem). Ten Tomáš Brychta se svými společníky rozjel na popud právě Jiřího Hlavenky v roce 2014 poté, co odešel z projektu Chlapská zásilka, který pod novým vedením funguje dodnes.
„Pronájmy jsou velmi zajímavá oblast, v Česku se na nich protočí zhruba 600 tisíc transakcí ročně a částky na jednotlivých provizích nejsou vůbec malé. Je to jednoměsíční nájemné plus často zálohové platby,“ přibližuje Brychta důvody, kvůli kterým se do nového projektu UlovDomov nakonec ponořil.
Jenže časem se ukázalo, že majitelé bytů nemají problém ani tak s nacházením nových podnájemníků, jako spíše s řešením problémů ohledně neplacení nájmu, poškození bytů či častého střídání nájemců. A na to vše se Tomáš Brychta s dalšími dvěma spoluzakladateli služby Martinem Březinou a Johnym Paterou zaměřili.
Zakladatelé IdeálníNájemce.cz Tomáš Brychta, Martin Březina a Johny Patera
„Majitel nám pronajme byt a tím pro něj práce končí. A my mu platíme bez ohledu na to, jestli tam někdo bydlí,“ vysvětluje Brychta princip celého byznysu. Zároveň dodává, že za to vše si Ideální nájemce bere od majitelů bytů 15 procent ze stanoveného nájmu (bez poplatků).
Služba původně vznikla v Brně, velmi rychle se ale etablovala do Prahy. „Dneska 80 procent všech nových bytů nabíráme v Praze,“ říká Brychta s tím, že v současné době má Ideální nájemce celkem 580 bytů, přes 320 už v české metropoli.
„Brno a Praha mají dohromady 250 tisíc bytů, které se pronajímají domácnostem. To je číslo, které abstrahuje od městských bytů. Je to enormní číslo, tvoří to 70 procent trhu,“ říká s tím, že v dalších českých městech je to s pronájmy složitější.
O každý z bytů se stará správce, který jej pravidelně kontroluje a před uzavřením smlouvy prověřuje potenciální nájemce z pohledu insolvence, exekuce nebo trestního stíhání. Brněnský startup se proto rychle rozrostl na dnešních 50 lidí.
Část týmu IdeálníNájemce.cz
Jejich funkci zejména z pohledu administrativní části by chtěl ale co nejvíce automatizovat. To je jedna z oblastí, kam nyní kromě marketingu půjdou peníze ze získané investice. „Optimalizace procesů, investice do technologií, do dalšího vývoje vlastního softwaru, např. optimalizace trasy pro obchodníka, aby tam bylo více techniky než lidského faktoru,“ dodává šéf Ideálního nájemce.
Ten už zároveň začíná pokukovat i po zahraničí, zejména do velkých evropských měst. „Osobně mi to dává větší smysl než se pouštět do menších českých měst. Trend nájemního bydlení je na Západě opravdu velký, jen v Berlíně žije 80 procent lidí v podnájmu, v Praze je to čtvrtina,“ vypočítává.
Čtěte také: ▶Na podvádění jsme příliš líní, říká zakladatel české AI „čtečky“faktur
Ideální nájemce se tam nyní – kapitálově vybaven – vrhne na průzkum trhu a po příštím roce by mělo dojít k první expanzi. Pokud vše půjde tak, jak má. Z rozhovoru s Tomášem Brychtou je ale jasné, že chuť k růstu má velkou. A není z týmu sám, jak potvrzuje i Milan Zemánek z Mitonu.
„Kluci jsou otevřené hlavy a ničeho se nebojí, jsou skromní, ale mají velké plány. Takové máme v Mitonu rádi,“ uzavírá.