CES. Čtyři tisíce vystavovatelů, desítky tisíc nových technologických produktů a hlava na hlavě. Veletrh CES lze vnímat různými pohledy. Pro někoho tržiště s hromadou startupistů a jejich nápadů, které se od prototypu nikdy nedostanou do rukou zákazníků.

Pro jiného možnost nahlédnout do kuchyně největších výrobců technologií a vidět, co si oni myslí, že zákazník chce. Pro jiného show, která možná v době internetu ztrácí význam. Ať už je váš pohled jakýkoli, CES nelze upřít snahu přinášet každý rok nové a nové technologie a hledat cesty, jak zaujmout zákazníka.

Mě letos zaujaly tyto produkty.

Vuzix Blade

Asi nejzajímavější řešení z pohledu rozšířené reality (AR) přináší brýle Vuzix Blade. Jedná se o brýle, které volně navazují na myšlenku Google Glass, ale posouvají ji blíže k uživateli. Jinak řečeno, kvalita prezentovaného modelu na CES byla taková, že obrázky či informace zobrazené na displeji působily opravdu kvalitně a čistě a skoro se začínáte těšit, až bude Blade dostupný.

Hlavní výhodou jsou samozřejmě kontextové informace, které se v brýlých objevují – ať už to jsou notifikace z telefonu, e-mail, či zpráva od kolegy.

Nutno podotknout, že se nejedná o konkurenci např. Microsoft Hololens, Blade umí „jen“ zobrazovat v čitelné podobě informace na displeji brýlí, podobně jako to dělá head-up displej v autě, nemá žádné chytré rozpoznávání okolí, jako můžeme vidět u dnešních AR aplikací na iOS či Androidu. Přesto je to jednoznačně krok správným směrem a brýle jsou bezpochyby jedním z klíčových prvků AR.

Angee

Asi by nebylo fér vynechat českého zástupce na CES – autonomní bezpečnostní řešení Angee. Po více než třech letech vývoje přichází Angee s bezpečnostní kamerou, která má záběr 360 stupňů, takže jí nic neuteče, a navíc se sama učí rozpoznávat, kdy jste doma (a kdy je možné bezpečnostní prvky vypnout) a kdy naopak má hlídat každý pohyb, aby vás o eventuální nástraze okamžitě informovala.

Přestože trh s podobnými produkty začíná být lehce plnější, navíc konkurence je zpravidla napojena na Google Assistant, Amazon Alexu či Apple Homekit a nabízí širší integraci do zvoleného ekosystému, hlavní benefit Angee spočívá v respektování soukromí. Když přijdete domů a Angee vás rozpozná, čočka kamery se otočí na druhou stranu a vy se zbavíte toho nepříjemného pocitu, že vás někdo sleduje…

HTC Vive Pro

HTC jako lídr v oblasti VR představil vylepšenou verzi svých brýlí, jež řeší tři největší problémy, kterým jsou hráči preferující VR vystaveni. Zaprvé nabízí vyšší rozlišení, které je oproti předchozí verzi znatelně lepší (1400 x 1600 vs. 1080 x 1200), přináší kvalitnější integrovaná sluchátka (potřebujete dobře vědět, nebo spíše slyšet, odkud na vás útočí vetřelec a kam se otočit), ale především nabízí bezdrátový adaptér.

A sami víte, pokud jste nějaké VR řešení vyšší kategorie zkoušeli, že největší bolest byly právě kabely, které se od brýlí táhly k počítači. S Vive Pro bude pohyb po herní ploše jednodušší, a pokud spadnete na zem, nebude to mít nic společného s kabely omotanými kolem vašich nohou, ale spíše s větším ponořením do hry.

Laundroid

Velice chytré řešení přináší na CES společnost Seven Dreamers a pravděpodobně každý z nás by si dokázal využití Laundroidu představit ve vlastní domácnosti. Laundroid je v podstatě skříň, do které hodíte vyprané prádlo a za deset minut (nebo pár hodin, podle množství oděvů) otevřete šuplík a prádlo, které po praní a sušení vypadalo všelijak, je nyní úhledně srovnané.

No řekněte sami, není to skvělé? Laundroid kombinuje robotické ruce se sadou kamer a umělou inteligencí. Robotické paže vezmou řekněme tričko do „ruky“, pomocí kamer nafotí a přes komunikaci s vlastním serverem se pokusí odhadnout, o jaké oblečení se jedná a jak ho nejlépe složit.

AI porovná obrázky z kamer oproti dalším 256 000 snímkům různého oblečení, které má v databázi, a pošle zpět Laundroidu výsledek, jak má dané oblečení složit. A za dalších 5–10 minut máte složené jedno tričko. Dočkáme se vedle sušiček, myček, praček v budoucnu i skládaček? Nebo prádleček?

Segway Loomo

Společnost Segway asi není potřeba představovat a všichni máme nějakou zkušenost s jejími produkty (buď jsme na nich sami jeli, nebo nás v centru Prahy v lepším případě jenom minuly). Loomo robot jde trochu jiným směrem než předchůdce.

Vychází z konceptu hooverboardu, tzn. jedná se o desku, na kterou se můžete volně postavit a která má po levé a pravé straně kolečka a již nepotřebujete žádná „řídítka“. Ovládá se přenášením váhy těla do stran. Což žádná novinka není, podobné řešení si můžete koupit v každé tržnici.

To zajímavější je hlavní myšlenka – cílem Looma je dovézt vás na nákup a cestou zpět za vás nosit tašky. Čili na Segwayi dojedete nakoupit do oblíbeného supermarketu, následně tašku s nákupem dáte na „záda“ Loomovi, zvoláte „Loomo, follow me!“ a Loomo vás bude poslušně následovat.

Teda aktuální verze na CES byla ještě trochu zmatená a občas sledovala někoho úplně jiného, ale je určitě jen otázka času, než jeho umělou inteligenci opraví a půjde na trh.