Do světového žebříčku 30 pod 30 se letos dostalo 600 (!!) mladých lidí a každý z nich toho opravdu hodně dokázal. V různých odvětvích. My jsme se teď zaměřili na technologie a vybrali jsme pět nejoriginálnější produktů, o kterých byste měli vědět. A mohli si je třeba i pořídit.

Třicítku nejnadějnějších Čechů do 30 let si můžete prohlédnout v našem speciálu. Nezapomeňte ale číst dál, tyhle nápady za to stojí!


Grove Labs – Inteligentní zahrada v bytě

Takhle by mohla vypadat budoucnost domácího zahradničení. Grove Labs je skříň velikosti americké lednice, ve které můžete za asistence moderních technologií pěstovat, co budete chtít. Na mobil vám budou chodit zprávy o tom, co je třeba udělat a jak se rostlinám daří a každý měsíc navíc dostanete klasickou poštou potřebná hnojiva a semínka. Všechno vymysleli Gabe Blanchet a Jamie Byron z MIT. Grove Labs jsou zatím k mání jen v Americe, ale brzy se snad dostanou i do Evropy.

Grove Labs


Normal – Sluchátka na míru

Sháníte-li marně pecky do uší, které vám přesně sednou, tak už nehledejte. Osmadvacetiletá Nikki Kaufman si v New Yorku otevřela obchod, ve kterém vám na 3D tiskárně vytiskne sluchátka na míru. Umí to i na dálku, takže za ní nemusíte letět, stačí si uši pořádně vyfotit, vybrat si barvu a sluchátka si u Nikki jednoduše objednat. Do Evropy jich údajně zatím příliš neposílá, ale problém to není. Jen se připravte na větší množství otázek – v obchodě si budou chtít být opravdu jistí, že vám pošlou přesně ten tvar, který potřebujete.

Normal


Roominate Toys – Hračky pro kreativní děti

Co kdybyste svým dětem koupili místo klasických hracích domků nový Roominate, který obsahuje i cívky, nářadí a elektrické obvody? Děti se s ním naučí, jak hračky rozpohybovat (v domku si mohou postavit kolotoč, větrný mlýn nebo třeba eskalátory) a uvidí, že technika je jednoduchá a zábavná. Za Roominate stojí šestadvacetiletá studentka Stanfordu Alice Brooks.

Roominate


3D Robotics – Drony pro kohokoli

Druhou největší firmu na drony na světě – 3D Robotics – vlastní osmadvacetiletý Jordi Muñoz. Začínal před osmi lety, jak jinak než u sebe v garáži. V roce 2011 si bez pomoci investorů vydělal přes 5 milionů dolarů. To nejzajímavější ale je, že Jordi nevěří na patenty. Veškerý svůj software i hardware proto poskytuje veřejně jako open-source.

Robotics


Sense – Lepší spánek 

Třiadvacetiletý James Proud se chce dostat do vaší ložnice. Jeho firma Hello, pro kterou zatím získal 10 milionů dolarů od investorů a 2,5 milionu dolarů na Kickstarteru, právě přichází se svým prvním výrobkem, který u vás v ložnici naměří všechny možné parametry (světlo, hluk, teplotu, vlhkost nebo částice prachu ve vzduchu) a bude sledovat, jak spíte. Pomůže vám tak zjistit, co je třeba změnit, aby se vám spalo ještě lépe. A co víc, dokáže vás ráno vzbudit přesně ve chvíli, kdy se vám bude vstávat nejlépe. Bohužel, Sense si lze zatím objednat jen v rámci Spojených států.

Sense


O technologiích čtěte také: 

Google má Spota. Podívejte se, co dokáže nejmilejší robopes na světě

Zapomeňte na ploché dotykové displeje. Budoucnost je hrbolatá!