Jestli jste někdy použili Facebook, Uber nebo kamery GoPro, tak jste jejich zakladatelům pomohli k závratnému jmění. Stali se z nich totiž dolaroví miliardáři a mají místo v našem žebříčku nejbohatších lidí světa.
Z 1826 členů elitního miliardářského klubu jich je 46 pod 40 let. A polovina z nich vděčí za své jmění technologiím a službám, které díky nim fungují. Získat majetek o deseti cifrách do 30 let je téměř nemožné, přesto se to třem lidem podařilo. Konkrétně zakladatelům Snapchatu Evanu Spieglovi (24) a Bobbymu Murphymu (25) a také dědici pivovarnického impéria s dlouhým jménem Julio Mario Santo Domingo.
Prohlédněte si fotogalerii nejzajímavějších mladých miliardářů[gallery_legacy ids=“2347,2344,2348,2343,2345,2341,2340,2339,2342,2346″]
Spiegel, ředitel aplikace na dočasné sdílení fotek, je tak úplně nejmladším dolarovým miliardářem na světě. S Murphym se potkali na Stanfordu v bratrství Kappa Sigma. Poté, co jejich první služba na mizející fotky zkrachovala, rozjeli v roce 2011 Snapchat. Tahle aplikace, která je zdarma, má dnes 100 milionů uživatelů měsíčně a investoři si ji cení na 10 miliard dolarů. Murphy a Spiegel každý drží aspoň 15 procent společnosti, takže se přehoupli přes magickou hranici jedné miliardy dolarů.
„Nebyli jsme cool kluci,“ vzpomínal Murphy v rozhovoru pro Forbes v roce 2013. „Tak jsme začali vymýšlet nové věci, abychom byli cool.“
Vedle zmíněné trojice ani ne třicátníků je tu dalších 18 „mladých“ pod 40 let, kteří jsou nováčky v letošním vydání žebříčku. Sedmadvacet z nich je takzvaně self-made, to znamená, že se ke svému jmění nedostali jako dědicové, nýbrž se sami vypracovali. A 20 z těchto 27 se to povedlo v technologiích. Mezi ně patří: Nathan Blecharczyk a Brian Chesky (Airbnb), Travis Kalanick, Ryan Graves a Garrett Camp (Uber) či Elizabeth Holmes (vymyslela proceduru na levnější testování krve). Jednatřicetiletá Holmes je nejmladší self-made miliardářka na světě.
Nejbohatším člověkem pod 40 let je – a to nepřekvapí – zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Ten se do žebříčku miliardářů dostal poprvé, když mu bylo 23 let. Jeho nynější jmění dosahuje hodnoty 33,4 miliardy dolarů, což z něho činí 16. nejbohatšího člověka planety. Facebook, který založil ze studentského pokoje při studiích na Harvardu, dnes používá 1,4 miliardy lidí po celém světě. Pod Facebook patří i Instagram (300 milionů uživatelů) a textová aplikace WhatsApp (700 milionů uživatelů), kterou Zuckerberg koupil za 19 miliard dolarů minulý rok.
Stovku nejbohatších lidí světa najdete v našem speciálu
Zuckerberg ale není jediný, kdo pohádkově zbohatl na Facebooku. Mezi spoluzakladatele miliardáře se počítá i Dustin Moskovitz (zaměstnanec číslo 3) a Sean Parker (první ředitel společnosti). Oběma ještě nebylo 40 let.
Do tohoto „klubu mladých“ už ale nepatří zakladatel fotobanky Shutterstock Jon Oringer, který se letos už zařadil mezi čtyřicátníky. Oringer se mezi miliardáře dostal v roce 2013 díky rostoucí hodnotě Shutterstocku, přičemž tou dobou byla tahle databáze obchodovaná na burze pouhý rok. Na rozdíl od většiny technologických miliardářů, kteří mají svou základnu v kalifornském Silicon Valley, je Oringer věrný „East Coast“ a New Yorku.
Zmíněných 46 miliardářů pod 40 let dá dohromady majetek v hodnotě 152,8 miliardy dolarů, což v průměru na jednoho člověka činí 3,3 miliardy. Polovina z nich jsou Američané, zbytek skupina podnikatelů z celého světa.
Čtěte také:
Tohle jsou nejbohatší lidé světa. Je mezi nimi pět Čechů, Bakala letos vypadl
Kellner, Babiš, Vítek, Komárek a Tykač. Díky čemu se dostali mezi světové miliardáře?