Až Akademie filmového umění a věd v neděli udělí sošku zlatého Oscara v kategorii Nejlepší snímek, očekává se, že přes 6,5 tisíce jejích členů ocení film, který zapadne do šablony vítězů posledních let – malinký a umělecký.
Pryč jsou totiž dny, kdy megafilmy jako Titanic nebo Pán prstenů vyhrávaly sošky za nejlepší snímky stříbrného plátna. Dnes se ceny udělují spíše filmům s nižšími rozpočty, které se často jen ztěžka dostávají za hranice velkých měst, jako jsou Los Angeles nebo New York.
Čtěte také: Proč je při Oscarech důležitý plnovous, brýle a velký nos
Letošních devět nadějí na získání sošky před oznámením nominací utržilo na vstupném ve Spojených státech dle agentury ComScore v průměru 54 milionů dolarů, což nestačí ani na první padesátku nejúspěšnějších filmů.
I když Akademie v roce 2010 zdvojnásobila počet celkových nominací na Oscara na rovných deset, aby zvýšila návštěvy kin, přitažlivost snímků během let naopak klesala. A tomu nasvědčuje i to, že členové Akademie stále častěji oceňují spíš kreativitu než finanční úspěch, píše agentura Bloomberg.
V roce 2015, kdy Oscara vyhrál film Birdman, osm filmů soupeřících v boji o zlatou sošku utržilo ještě před ohlášením nominací v průměru 25,6 milionu dolarů, což bylo nejméně v posledních mnoha letech.
Jen pro porovnání: v roce 2011 byla průměrná tržba nominovaných filmů ve výši 120 milionů dolarů, a když v roce 1998 vyhrál Oscara Titanic, průměrné tržby pěti nominovaných filmů se pohybovaly těsně pod 100 miliony dolarů.
Letos nominovaný muzikál La La Land o milencích snažících se uspět v showbyznysu a film Skrytá čísla (Hidden Figures) o příběhu tří Afroameričanek, které v závodu o vyslání prvního člověka do vesmíru pracovaly jako matematičky pro NASA, se staly horkými snímky mezi letošními nominacemi.
Čtěte také: Maskéři filmových hvězd z Prahy, co znají i nos Brada Pitta
A pokud se jim podaří získat cenu za nejlepší film, zařadí se naopak mezi nejúspěšnější filmy poslední dekády.
Snímek Skrytá čísla od Century Fox již podle statistik ComScore utržil jen ve Spojených státech přes 145 milionů dolarů, muzikál La La Land od indického studia Lions Gate pak 134,6 milionu dolarů jen na půdě USA, celosvětově pak už čítá přes 340 milionů a očekává se další silný růst zejména v Číně.
Na druhou stranu druhým největším favoritem dle serveru GoldDerby, který tradičně sleduje šance jednotlivých snímků, je film Moonlight. Pokud by zvítězil, s tržbami dosahujícími 22 milionů dolarů by se stal nejméně vydělávajícím filmem od roku 2010, kdy si cenu odnesl film Smrt čeká všude (The Hurt Locker).
Letos již 89. udílení cen americké filmové akademie Oscar 2017 se koná tuto neděli.