Právě vrcholí veřejné hlasování k druhému ročníku Cen SDGs, prestižnímu ocenění za udržitelnost a společenskou odpovědnost, které zaštiťuje OSN. Široká veřejnost může do pátku 1. června zvolit projekty v kategoriích Byznys a Veřejná sféra na webu Globální cíle.

A Forbes Česko se jako jeden z partnerů celé akce také činil.  Ve spolupráci s Adamem Podholou ze Zachraň jídlo, který loni zvítězil v kategorii Veřejná sféra, a Ladislavem Eberlem z Gravelli jsme vybrali pět nejlepších projektů z kategorie pro mladé lídry do 30 let, kterou zastřešujeme.

Který z těchto pěti projektů bude oceněn jako vítězný? Přečtěte si více o této finálové pětce, za kterou stojí Češi do 30 let.

1. Aplikace Záchranka

Zakladatel aplikace Záchranka Filip Maleňák

Aplikace Záchranka představuje revoluci v kontaktování záchranných složek a během necelých dvou let existence se zasloužila o zlepšení (a hlavně zrychlení) zdravotnické péče v případě dopravních nehod a o revoluci ve volání na tísňové linky v rozsahu, který v EU nemá obdoby.

Jedná se o systém tzv. tísňového volání nové generace, kdy je telefonický hovor na tísňovou linku 155 doplněn datovou komunikací. Současně podporují další subjekty v první pomoci. Vytvořili také unikátní komunikaci se záchrannými složkami pro neslyšící a nevidomé.

Od spuštění v roce 2016 ji má v telefonu staženou na 560 tisíc lidí, více než 18 tisíc lidí s ní volalo o pomoc a denně pomáhá alespoň 40 lidem, kteří se jejím prostřednictvím dovolávají zdravotnických záchranných služeb nebo horské služby. Záchranka je zcela zdarma a funguje u všech operátorů.

2. MAAPPI

Hlavní postava projektu MAAPPI Matěj Hoška

Za projektem MAAPPI stojí 13letý Matěj, který trpí autismem. Matěj miluje mapy. A maluje je. Společně se svými rodiči na podzim roku 2017 odstartoval retailovou značku MAAPPI, jejímž cílem je prodávat produkty s tematikou jeho map a ze získaného zisku financovat osobní asistenty dalších autistických dětí.

Projekt MAAPPI vznikl náhodou. Jednoho dne vzal Matěj jednu ze svých map, omotal ji jako sukni kolem krejčovské figuríny a nápad byl tady. Už za čtyři měsíce byly modely z MAAPPI látek použity na jedné z hlavních přehlídek podzimní edice MBPFW 2016. Navíc by již v roce 2018 velmi rádi zapojili do projektu i další osoby s nějakým druhem handicapu, ale i talentu a nadání.

Nejenže projekt Matějovi pomáhá s integrací do normální společnosti, ale zároveň má za cíl ze zisku z prodeje MAAPPI produktů pomáhat s financováním osobních asistentů těm, kteří si je nemohou pro své děti dovolit.

3. SharyGo

Tým SharyGo v akci

SharyGo si vzalo na mušku současný trend konzumního způsobu života. Online platforma pro půjčování věcí umožňuje lidem využívat nebo si vyzkoušet zajímavé či potřebné věci. Je to virtuální tržiště pro ty, kteří chtějí krátkodobě používat věci, jež si nechtějí či nemohou koupit. Lidé, kteří mají tyto věci doma, je mohou nabídnut k vypůjčení.

Díky tomu mohou být věci naplno využívány a lidé ušetří peníze, které nemusí vynakládat na jejich koupi.

SharyGo podporuje sdílenou ekonomiku a přináší alternativní řešení k pořizování věcí, čímž aktivně podporuje snižování nadvýroby se všemi jejími negativními dopady.

4. ProSpolužáky.cz

Zakladatel projektu ProSpolužáky.cz Marek Liška zcela vpravo

Společnost ProSpolužáky.cz si klade za cíl zlepšit dosavadní stav školství. Cílem je, aby studenti chápali a věděli, jak se danou látku naučit a k čemu jim bude v reálném životě. Jedná se o předměty, které jsou všeobecně vnímány tak, že je mohou pochopit opravdu jen ti „chytří studenti“.

Tato domněnka způsobuje zvyšování nerovnosti mezi studenty, nepochopení učiva z výkladu učitele nebo z učebnice je považováno za chybu na straně studenta. Nastává tak situace, kdy mají studenti špatné známky, které vedou k jejich frustraci a nechuti k danému předmětu.

Proto se rozhodli přijít s učebnicemi a pracovními sešity, které pomohou jak studentovi, tak samotnému učiteli. V učebnicích se tyká a používá se srozumitelný jazyk, aby učivo pochopil opravdu každý.

5. Contiqua

Produkty od projektu Contiqua z materiálů, pro které už není v průmyslové výrobě využití.

Říká se, že lidstvo právě spotřebovává zdroje o objemu asi 3,5 planety Země. Navíc průmyslová výroba není nikdy 100procentně efektivní. V průměru 17 procent materiálů z ní odchází jako odpad, přestože jde o prvotřídní materiály. V perspektivě moderního průmyslu je to ale ohromující množství.

Contiqua je kreativní tým, který propojuje design, storytelling a udržitelnost. Pod značkou Contiqua navrhují, vyrábějí a prodávají luxusní produkty z materiálů, pro které už není v průmyslové výrobě využití. V jejich portfoliu tak najdete světla z dopravních značek, peněženky z luxusního nábytku nebo šperky z klavírů.

Contiqua zároveň buduje databázi sekundárních zdrojů a pořádá workshopy, na kterých z nich designéři navrhují nové produkty.


Ceny SDGs budou vítězům předány v úterý 12. června 2018 v Černínském paláci na ministerstvu zahraničních věcí za osobní účasti Kristiana Jensena, dánského ministra financí, který má v Dánsku Agendu 2030 na starosti.

Designové ceny z betonu od Gravelli a LaceUp vítězům v šesti kategoriích předají vrcholoví představitelé vlády i SDGs ambasadoři, mezi kterými je i šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Cenu pro mladé lídry, kterou zaštiťuje Forbes, předají Karina Movsesjan, mladá biochemička, a zpěvačka Lenny, které se umístily v letošním výběru 30 pod 30.