Stáhli jste si na internetu jeden díl Game of Thrones nebo Girls a další už nemůžete?
Nebo jste možná byli jedni z těch, kteří si stáhli titulky k akčňáku Expendables a trochu vás zarazilo, když z ničeho nic Sylvester Stallone říká Arnoldovi, že ho nejvíc štve, když lidi kradou na netu, a nakonec titulky po půlhodině končí upozorněním, že existují i cesty, jak se na film podívat legálně?
Čtěte také: Stream Circle. Český nápad, který mění způsob sledování televize
Tak za tímhle vším stojí osmadvacetiletý Radim Horák a jeho společnost Weemaz 2.0, která se u nás jako jediná stará o odstraňování nelegálně sdílených filmů a seriálů.
A i když stojí na straně pomyslného dobra a zákona, za svou kariéru už naštval ne zrovna malý počet lidí a ve schránce mu přistálo pár výhrůžných dopisů.
Už před sedmi lety se jeho prvním klientem stala Nova, dnes mezi ně patří HBO, Falcon, Prima, Česká televize nebo Bohemia MP a jen od začátku ledna se už tak Radim Horák postaral o smazání 100 tisíc příspěvků z Uložto.cz, YouTube a dalších serverů.
K téhle práci by se ale nikdy nedostal, kdyby ho v jednadvaceti nevyhodili z vysoké školy, protože neudělal zkoušku.
„Hledal jsem tehdy práci a dostal jsem se na Novu, kde se zrovna rozjížděla placená videodatabáze Voyo. Pomáhal jsem ji spouštět a už tehdy jsme řešili, že jsou například všechny díly seriálu Ulice nelegálně na internetu a že tím přicházíme o peníze,“ říká.
Protože ho vždycky bavilo právo, prostudoval si to autorské a Nově nabídl, že pro ni bude nelegální příspěvky mazat. „Tehdy jsem se rozhodl vrátit do školy, přišlo mi to jako ideální kombinace – měl jsem čas, rozuměl jsem tomu a znal jsem ty, se kterými jsem měl spolupracovat.“
Začátky byly podle jeho slov dost punkové, vše dělal manuálně, zaměřoval se jen na Uložto.cz a další klient se mu ozval až po prvním roce.
Jednalo se o distributora filmů Hollywood Classic Entertainment, kterého zajímalo, jak je možné, že některé věci Novy ze serveru mizí.
„V ten moment mi došlo, že je tady asi víc lidí a společností, kteří by o tohle měli zájem. Začal jsem tak psát e-maily a za pár dní už jsem měl jako dalšího klienta Falcon. S Českou televizí i HBO to trvalo déle, jednali jsme spolu víc než rok,“ říká mladý majitel firmy, která dnes živí tři lidi.
Ve skutečnosti ale Radim Horák a jeho tým nemažou odkazy přímo z daných webových stránek. „Po těch letech máme už dost zautomatizované postupy a několikrát za den prohledáváme všechny servery a následně jim nahlašujeme nelegální odkazy, které musí smazat,“ vysvětluje antipirát, který například pro HBO právě sleduje 23 titulů.
Nahlášené příspěvky musí webové stránky ze zákona odstranit „neprodleně“, což znamená, že to některé udělají do 24 hodin a jiné končí u soudu, když na výzvu opakovaně nereagují. Z toho důvodu tak už kvůli Weemazu a soudnímu rozhodnutí skončily například tři české streamovací weby.
„I když děláš něco, co je ze zákona správné a dané, jsi pro ostatní vlastně neskutečný podrazák, který zastupuje někoho, kdo jim ubližuje,“ zamýšlí se nad svou prací Horák, jehož falešné titulky k filmu Expendables si za dva týdny na Uložto.cz stáhlo 11 000 lidí.
„Vím, že jsem těmi titulky hodně lidí naštval, ale myslím, že tohle záškodnictví funguje nejlíp, protože si lidé uvědomí, že by se k filmu měli dostat legálně a že tak připravují tvůrce o peníze.“
I když by chtěl, expanzi do zahraničí zatím neplánuje. Důvodem jsou jiné zákony i to, že nelegální stahování není například v Německu tak rozšířené jako u nás.
„Začínáme tak teď mířit i jinými směry, které jsou tomuto odvětví podobné. Například jsme dělali kontrolu licencí pro mediální skupinu AMC, zda je ti, kdo je od ní kupují, používají podle dané smlouvy. A to mě baví, protože je to zase něco, co u nás nikdo jiný nedělá.“