Od osmé hodiny ranní mohli drobní pražští podnikatelé konečně žádat o podporu, k níž se upínali týdny. Vládní program COVID Praha jim měl v nelehké době poskytnout záruky na úvěry u komerčních bank a přispět na úroky. Někteří se ale ve změti požadavků ještě ani nestihli zorientovat a už bylo jisté, že mají smůlu.

„Vážení podnikatelé, kapacita programu COVID Praha byla po 10 minutách zcela vyčerpána, a proto jsme ukončili příjem žádostí do tohoto programu,“ oznámila ráno na svých stránkách Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).

Po 600 milionech korun, které do programu nalilo hlavní město, se jen zaprášilo. Čekání řady metropolitních podniků na pomocnou ruku během krizové situace se tak opět protáhne.

Nezbývá než doufat, že to bude „jen“ v řádu dní. ČMZRB a ministerstvo průmyslu a obchodu totiž slibují, že na přelomu dubna a května by měl být vyhlášen další záruční program – COVID III.

Podle zástupců obou institucí by mělo jít o „robustní nástroj pro podporu OSVČ, malých a středních firem“, v němž bude poskytována garance v celkové výši 150 miliard korun. A týkat by se měl i pražských firem, které na rozdíl od podniků z ostatních koutů republiky v této hře o přežití zatím tahají za kratší konec.