Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla epidemie, si budou moct říct o finanční podporu až do konce trvání opatření. Pokud splní podmínky, nadále jim bude náležet příspěvěk 500 korun na den. V pondělí to schválila vláda.

Podle harmonogramu, který Babišův kabinet zveřejnil minulý týden, by všechny podniky měly být znovu v provozu 8. června. To znamená, že OSVČ by si k 25 tisícům za období od 12. března do konce dubna mohly přijít na dalších 19 500 korun. Záleží ovšem na tom, zda se termín rozvolnění opatření nezmění.

Aby lidé peníze dostali, budou muset do konce června podat nové žádosti. Navazující podporu, kterou odsouhlasila i Národní ekonomická rada vlády (NERV), musí ještě posvětit obě komory parlamentu.

Kromě kompenzačního bonusu a nároku na ošetřovné mají OSVČ také na půl roku odpuštěny minimální zálohy na sociální i zdravotní pojištění.

Vedle OSVČ navíc na jednorázový příspěvek 500 korun denně možná dosáhnou i malé společnosti s ručením omezeným bez zaměstnanců. Vláda o tom bude diskutovat ve středu.

Na pondělním jednání kabinet dále rozhodl, že stát bude za státní pojištěnce od letošního června platit měsíčně o 500 korun na osobu více než dosud. Od ledna příštího roku by se pak platby měly zvýšit o dalších 200 korun. Návrh, jímž chce stát napumpovat peníze do zdravotnictví, budou muset rovněž schválit poslanci a senátoři.

Kvůli dopadům šíření koronaviru vláda mimo jiné opět schválila navýšení rozpočtového schodku pro letošní rok, a to za 200 na 300 miliard korun. Rozpočet tak počítá s celkovými příjmy 1,428 bilionu korun a výdaji 1,728 bilionu korun.

Dosud měl rozpočet nejvyšší deficit v roce 2009. V důsledku hospodářské krize to tehdy bylo přes 192 miliard korun.