Můj seznam nejlepších míst k potápění je letos trochu jiný.

V roce 2020 se místo vizuálně dokonalých cestovních zážitků zaměřím spíš na autentická místa, kde nejde jen o fotky na Instagram. Proto zapomeňte na idylku s bílým pískem a průzračným mořem, která člověka při pomyšlení na podobný seznam napadne nejdříve (i když si sem samozřejmě našlo cestu i pár takových oblastí).

Vydáme se za potápěním trochu jiného charakteru. A to nás přirozeně dovede tam, kde jste ani nevěděli, že se potápět dá.

Letos bych vás ráda vyzvala, abyste při potápění vystoupili ze své komfortní zóny, opustili zajeté představy a vrhli se do nějakého toho dobrodružství. Já jsem také nečekala, že budu snít o modrých hlubinách ve vnitrozemských zemích, jako je Mongolsko nebo Makedonie, ale zničehonic jsem se přistihla, že hledám cesty, jak se co nejrychleji dostat k Chovsgolskému nebo Ochridskému jezeru (naštěstí strávím polovinu roku objevováním Mongolska, což by věc mohlo ulehčit).

Takže bez dalšího zdržování, zde jsou tipy na 10 nejlepších potápěcích míst, kam byste se měli v roce 2020 vypravit, včetně doporučení dalších spisovatelů, blogerů a spolehlivých cestovatelů, kteří už do některých z těchto podvodních říší ponořili vlastní kůži. Přeju vám počtení plné inspirace.

Ochridské jezero, Makedonie

Při potápění v jednom z nejstarších a nehlubších jezer na světě si budete připadat jako Indiana Jones. Zasahuje až do Albánie a nenarazíte zde jen na hejna ryb, ale i na keramické nádoby, kamenné nástroje, zvířecí kostry a další artefakty, které zde zbyly po sídlišti z doby bronzové a železné, umístěném na někdejším břehu.

Podvodní archeologická naleziště v Ochridském jezeře byla objevena teprve před 20 lety, takže se nad místem stále vznáší tajuplná aura a pořád je co zkoumat. Viditelnost je fantastická, o různobarevné živočichy není nouze, a nikdy tak nevíte, co můžete potkat. V zálivu Kostí lze proplouvat mezi sloupy proměněných zbytků města a u obce Ploča Mićov Grad se můžete přiblížit přímo k místu, kde podvodní arecheologické práce právě probíhají, a popustit uzdu své zvídavosti.

Atol Mnemba, Zanzibar

Mnemba se nachází v nejznámější chráněné části Zanzibaru a natrefíte zde na chňapaly, útesníky, bičonoše, pyskouny, mořské okouny, karnasy, delfíny, žraloky lagunové a mnoho dalších živočichů. Zanzibar je koneckonců známý jako hlavní útočiště tropických ryb východní Afriky.

Cestopisec a videodokumentarista Erik Trinidad tvrdí, že je to jedno z nejlepších míst na potápění ze všech, která na světě navštívil, a není divu. „Teplé indigové a tyrkysové odstíny společně s téměř padesátimetrovou viditelností jen umocňují všechny ty nádherné barvy korálových záhonů,“ pochvaluje si Trinidad.

Cizinci se ve zdejších hlubinách potápěli vždycky, nyní ovšem do vody díky organizaci Panje Project zamířily i místní ženy. Jde o lokální iniciativu, která Tanzankám nabízí nejen lekce plavání a prevence před utopením, ale i burkiny, jež zde dosud nešly tak snadno sehnat (tanzanská populace je z 98 procent muslimská). Společná láska k vlnám vám tak může dopomoci k bližšímu poznání místních obyvatel.

Velrybí ostrov, Vietnam

Je pár důvodů, proč je Vietnam tak oblíbenou zemí pro začátečníky i pokročilejší podmořské nadšence – kyslíkové bomby si půjčíte za pár korun, z nabídky ponorů všech obtížností si vybere každý a jachty se zde dají půjčit za tak výhodné částky, že se vám tomu nebude chtít věřit. Právě zde se pro tajemství oceánu nadchl i legendární filmař a vědec Jacques Cousteau.

Teplota moře v okolí Velrybího ostrova činí v průměru asi 28 °C a ve zdejších bohatých měkkých korálech žije tolik drobných tvorů, že najdete jen málo lepších příležitostí pro makro a proudové potápění. Rády tudy také proplouvají manty, loví zde orli a přebývají tu rejnoci. A proč se ostrov jmenuje podle obřích kytovců? Od dubna do července k souostroví připlouvají stáda velryb i velrybích žraloků a krmí se krilem a planktonem.

Malý Kajman, Kajmanské ostrovy

Už jste s rybkami plavali ve všech světových mořích. Co teď? Možná je čas ubytovat se na jachtě a potápět se prostě pořád! Pokud vás to zaujalo, společnost Aggressor Cayman V Liveaboard vám nabízí přesně to pravé.

Nejenže jde o špičkovou firmu, která se postará o dokonalé zázemí, i potápění, které tu na vás čeká – od Georgetownu přes ostrovy Velký a Malý Kajman až po Kajman Brak – bude nezapomenutelné. Při nočních ponorech není ničím zvláštním, když zahlédnete dvě desítky humrů a několik chobotnic, ve dne zase můžete proplouvat úzkými tunely mezi korálovými útesy pod Malým Kajmanem, což je podle mnohých nejlepší potápění podél stěny v Karibském moři. Zkrátka jde o jedinečnou příležitost vyzkoušet si život na moři v celé jeho nádheře – jen si dejte pozor, nejspíš se vám odsud nebude chtít vracet.

Chovsgolské jezero, Mongolsko

Ano, správně. I ve vnitrozemském státě se dá potápět. A co je ještě více šokující, je to skvělé.

Chovsgolské jezero leží v nadmořské výšce 1615 metrů a je to posvátné místo (zeptejte se kteréhokoli Mongola). Jde o největší a nejhlubší jezero v zemi, druhé největší jezero ve Střední Asii a zdroj asi dvou procent veškeré pitné vody světa. Potápěčská sezona je tu poměrně krátká, trvá jen od června do září, a nejlepší čas se sem vydat je tedy v srpnu. (Pokud vás ovšem neláká potápění pod ledem, které je tu v určitých obdobích během zimy rozhodně možné.) Ani v srpnu si s sebou radši nezapomeňte vzít neopren, i kdybyste ho nakonec neměli potřebovat. Jeden nikdy neví.

Přestože s sebou potápění v těchto podmínkách nese pár obtíží, nakonec svého úsilí nebudete litovat. Na dně jezera je možná hromada harampádí, od vraků starých sovětských lodí po kostry aut, která se propadla na ledu (místní v zimě jezdí přímo po zamrzlém jezeře), a žije zde jen devět druhů ryb, alespoň pokud je známo, ale výjimečnost této destinace nespočívá v tom, co najdete ve vodě, nýbrž v tom, co vám jezero pomůže objevit ve vás samých.

Atol Jižní Ari, Maledivy

Existuje spousta důvodů, proč lidé sní o Maledivách. Jeden: bungalovy nad vodou. Druhý: tropické klima. Nebo něco ještě lepšího než obě ty věci dohromady? No ano, potápění.

Díky mnoha podvodním útesům zvaným thily a silným proudům jde o jedno z nejrozmanitějších míst k potápění v jižní Asii. Nechte se překvapit, kteří z mnoha zde žijících tvorů se k vám při ponoru mezi nádherné měkké korály – rohovitky, laločníky a trnatce – připojí.

„Thila Kudara je jedna z prvních chráněných potápěcích zón na Maledivách,“ vysvětluje Maren Engh, jeden z autorů fantastického blogu a instagramového účtu Voyager Guru. „Tuto zónu najdete u Jižního Ari a je velmi známá díky zdejším proudům, které vytvářejí vynikající životní podmínky pro korály i pro ryby. Velmi často zde narazíte na zdánlivě nekonečná hejna žraloků lagunových, barakud, tuňáků a obrovských ostnoploutvých ryb druhu Pteraclis. Na jednom takovém ponoru jsme viděli více ryb než za 35 předchozích ponorů dohromady!“

Pokud to pro vás není dostatečný důvod, proč sem okamžitě vyrazit, dalších 25 atolů v okolí už jistě bude.

Ostrov Saba, Karibské moře

O ostrově Saba jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Má jen asi osm kilometrů čtverečních a asi díky této miniaturnosti je to jedno z nejlépe střežených karibských tajemství. „Nachází se v řadě s ostatními karibskými ostrovy a je domovem nejen nejkratších ranvejí na světě, ale i neuvěřitelných příležitostí k potápění,“ píše Kristen Kellogg na stránkách Border Free Travels. „Velkou atrakcí jsou podvodní věže, vypadají v podstatě jako hory postavené na špičku. Kdysi je vytvořila sopečná aktivita. Zajímavé je to také v Marine Parku, kde můžete plavat mezi zdravými korály a mnoha tropickými druhy ryb. A pokud vás baví pěší turistika, pro tu je ostrov ideální také!“

K zástupcům zdejší fauny patří nahožábří, různí mořští plži s velkými lasturami, hnědí a modří chromisové, úhoři zvedající se z písku na mořském dně, karety pravé i obrovské, barakudy, siby skvrnité a další nádherní tvorové. Saba možná dosud ve vašem hledáčku nebyla, teď už vám však nic nepomůže, abyste tenhle potápěčský ráj vyhnali z hlavy.

Eyjafjördur, Island

Ostřílení potápěči už si pro rok 2020 myslí na klesání podél nádherného, i když mrazivého útesu Silfra Fissure. Jde o prostor mezi dvěma tektonickými deskami a stálou položku na mnoha seznamech toho, co chtějí hlubinní nadšenci zažít, než zemřou. Ale většina lidí neví, že kolem Islandu je úžasných míst k potápění mnohem víc. Když skousnete fakt, že si zde musíte obléknout tlustý neopren, ať je jakékoli roční období, a skutečně ne zrovna příjemné teploty, modrý svět se vám bohatě odmění.

Island má první podvodní přírodní rezervaci a najdete zde jediný geotermální komín na zeměkouli, který je potápěčům přístupný (většina geotermálních komínů se nachází stovky metrů pod hladinou). Komín Strýtan vězí jen 15 metrů pod mořem – a je jen otázkou času, než se sem za ním vypravíte.

Každou vteřinu zde vyvěrá skoro 100 litrů vody o 70 °C a schopnost udržet se v nadneseném stavu je klíčovým předpokladem k tomu, abyste nepoškodili 11 tisíc let starý úkaz z doby ledové. Proto je toto místo vhodné jen pro pokročilé potápěče s dostatečnými zkušenostmi.

Kokosový ostrov, Kostarika

Baví vás žraloci? Tak to jste tu správně.

Kokosový ostrov leží 544 kilometrů od tichomořského pobřeží Kostariky a celý byl prohlášen za národní park. Kromě správců parku zde nežije vůbec nikdo, což znamená jediné – tip na pobyt na palubě číslo dvě. Zdejší hluboké vody a protiproudy lákají žraloky kladivouny, rejnoky, delfíny a další velké mořské tvory, kteří na oplátku přitahují ty nejodvážnější potápěče.

Vyskytuje se zde 30 druhů korálů, 60 druhů korýšů, 600 druhů měkkýšů a víc než 300 druhů ryb včetně četných tuňáků žlutoploutvých, mant obrovských, plachetníků a žraloků – od lagunových po kladivouny bronzové –, a Kokosový ostrov je tak jedním z nejrozmanitějších potápěčských útočišť na celém světě. Narazíte zde dokonce i na velrybí žraloky, keporkaky, kosatky, kulohlavce, delfíny skákavé a lachtany. Tohle bude zážitek vašeho života!

Pobřeží u vesnice Hopkins, Belize

Maličká osada Garifunů o tisíci obyvatelích leží na břehu Karibského moře mezi městy Belize a Punta Gorda a není známá jen srdečností zdejších obyvatel. Je to jedna z nejlepších možností potápění v zemi.

Amanda Ho, spoluzakladatelka značky Regenerative Travel, prozradila, že „z resortu Hamanasi se dostanete na nejlepší místa Jižního korálového útesu (který je druhým největším korálovým útesem světa) – k Velké modré díře, atolu Turneffe a všem místům mezi nimi. Můžete se zde potápět v nádherně čistém moři plném života a vychutnat si divotvorné vody u Belize, domoviny jednoho z nejrušnějších korálových útesů.“

Tato často přehlížená středoamerická země má ve skutečnosti mnoho co nabídnout – spoustu zajímavých přírodních krás na souši i pod vodou, anglicky mluvící prostředí a uvolněnou atmosféru, které se nezbavíte ani při svých výletech do hlubin.