Společnost Nafigate Corporation a technická univerzita VUT Brno získaly 1,4 milionu eur od Evropské komise určených na projekt nové generace udržitelných obalů BioSupPack.

Know-how české firmy a univerzity je základem společného projektu 17 evropských společností a institucí, které budou vyvíjet ekologické obaly budoucnosti pro potraviny nebo kosmetiku. Firma a univerzita uspěly ve výběrovém řízení pro výzkumný program Horizont 2020, do kterého putuje z evropských peněz 8,8 milionu eur.

Členem konsorcia je mimo jiné i nadnárodní Unilever. Pro Nafigate Corporation je to i do budoucna obchodně zajímavé, předpokládá se totiž, že producenti pak budou s vývojáři spolupracovat na konkrétní výrobě.

„Tak to Evropská komise i zamýšlí, když spojuje vědecká a vývojářská centra s výrobci. Spolupráce s globálními lídry je pro nás klíčová,“ říká spolumajitelka Nafigate Corporation Lenka Mynářová. Obaly jsou přitom největším aplikačním segmentem plastového průmyslu, v roce 2019 se podle analytiků společnosti Frost & Sullivan podílely na celkové spotřebě tohoto odvětví 40 procenty.

Nafigate Corporation je českou vývojovou společností zaměřenou na oblast biotechnologií a nanotechnologií. Dlouhodobě se zabývá cirkulární ekonomikou, zpracovává biologické odpady, které přeměňuje na biopolymery a následně bioplasty. Právě ty je možné využít různými způsoby včetně výroby ekologických obalů pro potraviny, nápoje, kosmetiku nebo domácí čisticí prostředky.

Vydání Forbesu Poslouchej!

„V rámci projektu BioSupPack budeme zpracovávat a testovat nové typy odpadů z potravinářských výrob a hledáme i nové formy polymeru, které jsou vhodné pro zpracování na plasty,“ říká Mynářová a dodává, že zadáním Evropské komise bylo vyvinout udržitelný obal, který nebude mít negativní vliv na životní prostředí.

V rámci projektu BioSupPack bude konsorcium také ověřovat možnosti, jak bioplasty nové generace efektivně recyklovat a jak digitalizovat materiálové toky. Koncept obalů budoucnosti by měl být podle Mynářové v rámci projektu hotový během tří až pěti let.

Firma aktuálně buduje centrum, které bude poskytovat zázemí třem projektům – během posledních 18 měsíců se svými projekty uspěla i v dalších evropských výběrových řízeních.