Předměty do neexistující hry nebo prodej pouhých podílů na vlastnictví NFT fotografie jsou už nudně mainstreamové. Umělec a programátor Tyler Hobbs vyprodal za sedm milionů dolarů během devadesáti minut pouhý příslib NFT obrazů, které teprve vzniknou. Také byste si koupili digitální mystery box v ceně nemovitosti?

Umělcovi příznivci za uvedenou částku nakoupili digitální poukazy, které jim „zaručují“ pouze to, že v prosinci získají non-fungible token svázaný s obrazem. Hobbs, bývalý počítačový inženýr, se ve světě NFT proslavil zejména svým algoritmem Fidenza pro tvorbu počítačem generovaných abstraktních obrazů.

Těch existuje přesně 999 a jsou součástí projektu Art Blocks, běžícím na blockchainu etherea a zastřešujícím originální umělecká NFT digitální díla vytvořená pomocí algoritmu. Podařilo se je prodat za 37 tisíc etherů, což v době jejich vzniku odpovídalo částce lehce přes 150 milionů dolarů. Dnes by to bylo více než dvojnásobek.

Fidenza je ale historie – nový umělcův projekt pojmenovaný Incomplete Control, doslova Neúplná kontrola, vyšel fanoušky na dohromady 1800 etherů (přibližně sedm milionů dolarů) za padesát takzvaných zlatých poukazů, garantujících práva na jedno dílo z chystané nové série.

Dalších padesát poukazů bude náhodně rozesláno na ethereové peněženky, ve kterých se momentálně nachází některé z Hobbsových děl, a budou fungovat jako padesátiprocentní sleva na nákup zbylých obrazů série.

Poukazy byly prodány formou takzvané holandské aukce, což je způsob dražby s postupně klesající cenou. Na počátku je vyvolávací cena cíleně nadhodnocena a následně postupně klesá až do doby, než se najde nějaký zájemce. Poukazy tak byly nejprve nabídnuty za 500 etherů a cena měla postupně klesat až na hranici pěti etherů za poukaz.

Tak nízko ale dojít nestačila a všechny poukazy se prodaly za ceny sahající od třiceti do osmdesáti etherů, tedy asi 120 až 320 tisíc dolarů za poukaz.

Umělecká díla patřící k přislíbeným NFT tokenům budou odhalena mezi devátým a třináctým prosincem v newyorské galerii Bright Moments. Spojujícím tématem obrazů bude digitální vyjádření nedokonalostí našeho fyzického světa.