skip to main content
NFT

150 milionů korun za nic? Umělec prodal NFT obrazy, které teprve vzniknou

Předměty do neexistující hry nebo prodej pouhých podílů na vlastnictví NFT fotografie jsou už nudně mainstreamové. Umělec a programátor Tyler Hobbs vyprodal za sedm milionů dolarů během devadesáti minut pouhý příslib NFT obrazů, které teprve vzniknou. Také byste si koupili digitální mystery box v ceně nemovitosti?

Umělcovi příznivci za uvedenou částku nakoupili digitální poukazy, které jim „zaručují“ pouze to, že v prosinci získají non-fungible token svázaný s obrazem. Hobbs, bývalý počítačový inženýr, se ve světě NFT proslavil zejména svým algoritmem Fidenza pro tvorbu počítačem generovaných abstraktních obrazů.

Těch existuje přesně 999 a jsou součástí projektu Art Blocks, běžícím na blockchainu etherea a zastřešujícím originální umělecká NFT digitální díla vytvořená pomocí algoritmu. Podařilo se je prodat za 37 tisíc etherů, což v době jejich vzniku odpovídalo částce lehce přes 150 milionů dolarů. Dnes by to bylo více než dvojnásobek.

Fidenza je ale historie – nový umělcův projekt pojmenovaný Incomplete Control, doslova Neúplná kontrola, vyšel fanoušky na dohromady 1800 etherů (přibližně sedm milionů dolarů) za padesát takzvaných zlatých poukazů, garantujících práva na jedno dílo z chystané nové série.

Reklama

Dalších padesát poukazů bude náhodně rozesláno na ethereové peněženky, ve kterých se momentálně nachází některé z Hobbsových děl, a budou fungovat jako padesátiprocentní sleva na nákup zbylých obrazů série.

Poukazy byly prodány formou takzvané holandské aukce, což je způsob dražby s postupně klesající cenou. Na počátku je vyvolávací cena cíleně nadhodnocena a následně postupně klesá až do doby, než se najde nějaký zájemce. Poukazy tak byly nejprve nabídnuty za 500 etherů a cena měla postupně klesat až na hranici pěti etherů za poukaz.

Tak nízko ale dojít nestačila a všechny poukazy se prodaly za ceny sahající od třiceti do osmdesáti etherů, tedy asi 120 až 320 tisíc dolarů za poukaz.

Umělecká díla patřící k přislíbeným NFT tokenům budou odhalena mezi devátým a třináctým prosincem v newyorské galerii Bright Moments. Spojujícím tématem obrazů bude digitální vyjádření nedokonalostí našeho fyzického světa.