skip to main content

Dvacet exotických destinací, které nevysají vaši peněženku

Plánujete dovolenou? Pokud už vás omrzely eurovíkendy a provařené dovolenkové destinace na Jadranu, je možná čas poohlédnout se po trochu neobvyklejších a exotičtějších místech. Už dávno neplatí, že exotika je jen pro hrstku vyvolených – planeta navíc nabízí spoustu unikátních míst, o kterých jste možná ani neslyšeli.

Máme pro vás dvacítku tipů na destinace, které dokážou ohromit nejen svým geniem loci, ale i tím, jak se v nich můžete i bez vynaložení horentních sum cítit jako v nejluxusnějším resortu.

Chiang Rai, Thajsko

tip Stefanie Michaels, CEO AdventureGirl.com

Thajsko se za poslední roky stalo jednou z nejpopulárnějších cestovatelských destinací, což pochopitelně vedlo k tomu, že už dávno není tak levné jako na začátku turistického boomu. Přesto se stále jedná o jednu z nejlepších destinací v poměru ceny a výkonu, zejména v méně zprofanovaných oblastech, jako je právě Chiang Rai u severní hranice s Barmou.

Návštěvou zároveň podpoříte právě barmské uprchlíky. Při prohlídkách krajiny se navíc od průvodců dozvíte zajímavosti, které běžným návštěvníkům Thajska uniknou.

Maui, Havaj

tip Beccy Ingle, blogerky zaměřující se na cestování s rodinou

Havaj je synonymem luxusní exotické dovolené, ostrov Maui však většina cestovatelů spíš opomíjela. Přitom se jedná o jeden z nejlevnějších ostrovů souostroví, který navíc svými plážemi a jídlem ostatní možná i předčí – minimálně velkým množstvím vodopádů a černým pískem.

Jihoafrická republika

tip Katie Jackson, cestovatelky a spisovatelky

Pokud vás láká Afrika, začít na jihu bude nejlepší způsob, jak se naladit na specifika tohoto kontinentu. Našli byste tam sice i výrazně levnější země, ale JAR se jim snadno vyrovná nabídkou. Ne nadarmo ji už sedm let po sobě World Tourism Awards jmenovaly nejlepší africkou destinací. Přispěla k tomu i divoká příroda, rozmanitá kultura s 10 oficiálními jazyky, neporušené pláže a živelná města.

Reklama

Ayampe, Ekvádor

tip Debbie Arcangeles, podnikatelky a moderátorky

Jeden ze skrytých pokladů Ekvádoru je právě Ayampe, maličká pláž ideální na surfování, často zastíněná party městem Montanita. Ayampe je proti tomu výrazně klidnější a perfektní k relaxaci i sjíždění vln.

Guanajuato City, Mexiko

tip Kay, blogerky zaměřující se na přístupnější cestování

Guanajato je jedno z míst, která by vám v Mexiku určitě neměla utéct. Plně si tu vychutnáte atmosféru celé země, hlavně díky pestrobarevné architektuře. Možná vám bude povědomé z animovaného filmu Coco, zároveň se jedná o univerzitní město a na většinu akcí je vstup zdarma nebo za pár pesos. Určitě nevynechejte slavné muzeum mumií!

Punta Cana, Dominikánská republika

tip Beccy Ingle

Dominikánská republika je známá pro krásné moře a luxusní resorty a pro Punta Canu to platí obzvlášť. Velká část jich nabízí své služby za poměrně nízké ceny a přidává k tomu výhody jako ubytování dětí zdarma nebo neomezené využití vybavení na vodní sporty.

Kromě hotelového bazénu se můžete zchladit i v jezeru Hoyo Azul (na jeho návštěvu je dobré si přivstat, později už tam bývá přelidněno) nebo na Isla Saona. K jídlu si dejte typický místní pokrm z rýže, fazolí a míchaného masa.

Cookovy ostrovy

tip Stefanie Michaels

Cookovy ostrovy se už dlouho těší oblibě Australanů a Novozélanďanů a není se co divit. Průzračná voda, jemný písek, čerstvé plody moře, ochotní místní a široká škála ubytování od hostelů až po luxusní resorty konkurují slavným destinacím jako Havaj nebo Fidži.

Guadeloupe

tip Nneyi Richards, expertky na módu a cestování

Láká vás dovolená v romantické Paříži, ale zároveň potřebujete písek a moře? Ostrov Guadeloupe je ideální kombinace. Jeho popularita už několik let roste a stává se oblíbeným útočištěm mileniálů i dobrodruhů, tak si raději pospěšte, než se z něj stane typické turistické centrum. Zatím je ostrov ve tvaru motýla svými cenami více než příznivý.

Jeho chmurnou historii připomene zachovalý trh s otroky, opačnou emoci vyvolá úchvatný hřbitov Morne l’Eau, který se těm evropským nepodobá ani vzdáleně. Na svátek Všech svatých hostí oslavu plnou hudby, jídla a světel.

Madhjapradéš, Indie

tip Karen Loftus, luxusní cestovatelky

Vnitrozemní část Indie nepatří k nejznámějším částem celé země, ale postupně si získává jméno zejména díky snaze místních o záchranu tygra bengálského. Milovníci zvířat se sem sjíždějí, aby se mohli na tygry ve volné přírodě podívat za zlomek ceny běžného afrického safari. Po tygrech skočte na kolo a dejte si cyklovýlet lesem Seoni zakončený ve vesnici Khamba, kde stěží narazíte na někoho jiného než krávy a kozy. A pokud byste se pak raději vrátili k divokým zvířatům, skvělou volbou bude i národní park Satpura.

Curaçao

tip Carey Reilly, expertky na životní styl a cestování

Jen kousek od známější Aruby, 40 mil od pobřeží Venezuely, najdete úžasný nizozemský ostrov plný nádherných pláží, jeskyní vhodných ke šnorchlování i staré holandské architektury. Povinnou zastávkou by mělo být hlavní město Willemstad. Jeho objevováním se dají strávit dny, nevynechejte přitom plovoucí most z 19. století. Na turistiku je nejlepší národní park Shete Boka, kde žijí dokonce tři druhy mořských želv.

Reklama

Ostrov Prince Eduarda

tip Natalie DiScala, redaktorky JohnnyJet.com

Ukrytý poklad Kanady v sobě skrývá nádhernou přírodu, rudou půdu a dechberoucí výhledy na oceán. Na své si tu přijdou zejména milovníci outdoorových aktivit, doporučujeme hlavně vyjížďku na koni. Nezapomeňte také ochutnat čerstvé mořské plody, kterými je ostrov vyhlášený.

Da Nang, Vietnam

tip Katie Jackson

Než jej New York Times loni zařadily na svůj seznam top destinací na rok 2019, byl Da Nang známý hlavně pro svou úlohu během války ve Vietnamu. Dnes se město rozrostlo na 1,2 milionu obyvatel a nabízí třpytivě čisté pláže, nejdelší lanovku světa, luxusní resorty i kus národní historie.

Jídlo, taxíky i služby jsou tu neuvěřitelně levné, takže se můžete cítit jako milionáři. Před odjezdem si jako suvenýr nezapomeňte pořídit pořádný oblek na míru – doma by vás vyšel výrazně dráž.

Nice, Francie

tip Darley Newman, moderátorky, spisovatelky a producentky

Francie má sice do typické představy tropického ráje daleko, přesto by byla škoda ji vynechat. Nice se totiž tropickým destinacím vyrovná. Obyčejná procházka podél pláže po slavné Promenade des Anglais a následná návštěva trhu Cours Saleya, kde koupíte spoustu krásný vintage kousků, ale i květiny nebo čerstvé ovoce, jsou nezapomenutelným zážitkem. Historické centrum si nejlépe projděte pěšky nebo projeďte na kole a posilněte se soccou, místní slanou cizrnovou plackou.

Siem Reap, Kambodža

tip Amandy Macts, freelancerky a redaktorky časopisu BELLA

Chrámy, chrámy a další chrámy. Co ostatně čekat od místa zapsaného na světový seznam UNESCO! V Siem Reap jsou na svůj architektonický skvost Angkor Vat z 12. století náležitě pyšní, ale země toho nabízí daleko víc: třeba starou tržnici, kde koupíte všechno od ovoce po sušené ryby. Silný – i když v tomhle případě smutnější – kus historie nabízí také muzeum nášlapných min.

Čcheng-tu, Čína

tip Kay, cestovatelské blogerky

Čcheng-tu je známé díky třem věcem: pandám, ostrému jídlu a technologiím. Zároveň jde o skrytý diamant pro cestovatele s omezeným rozpočtem. Osmé největší město Číny najdete v provincii S‘-čchuan a nabízí levné hotely i přehlednou městskou hromadnou dopravu. Určitě tu nevynechejte jídlo: s‘-čchuanská kuchyně je sama o sobě vyhlášená a ohromí vás u libovolného stánku.

Madagaskar

tip Andrey Feczko, influencerky a moderátorky

Pokud hledáte trochu neobvyklou dovolenou, kam už před vámi nejeli všichni přátelé a půlka kolegů, Madagaskar je to pravé. Čtvrtý největší ostrov na světě má víc obyvatel než Austrálie, i když na své objevení čekal 300 tisíc let, takže je domovem výjimečné přírody. Jde zároveň o chudší zemi, takže pětihvězdičkový hotel tu seženete už kolem 600 korun.

Z něj se vydejte do národního parku Isalo se skalními formacemi a populací lemurů, do lesa baobabů nebo střediska Miea Lodge na západním pobřeží, kde kromě jiného uvidíte místní pastýře a lovce.

Santo Domingo, Dominikánská republika

tip Debbie Arcangeles

Kdo si myslí, že Dominikánská republika nabízí jen pláže, přichází o hodně. Zejména o jedno z nejkrásnějších a nejstarších měst v celé Americe: Santo Domingo nabízí první katedrálu, univerzitu, hrad, opatství i pevnost Nového světa a jejich prohlídky vás nezruinují. Vstup do většiny muzeí stojí méně než dva dolary a restaurace s lokální kuchyní jako Villar Hermanos nebo La Fabrica Contemporanea nabízejí jídla už od 70 korun.

Cali, Kolumbie

tip Peggy Bree, digitální nomádky

Zatímco většina návštěvníků Kolumbie se spokojí s Medellínem, Cali má své typické kouzlo, které vás uhrane. Svůj podíl na tom mají hlavně zdejší časté festivaly, třeba Feria de Cali, během kterého se ulice zaplní jídlem a tancem. Město sice nemá nejbezpečnější pověst, ale nenechte se tím odradit a vyrazte na lekce salsy nebo do nedalekého údolí Cocora, kde rostou nejvyšší palmy na světě.

Oaxaca, Mexiko

tip Susan Metenosky, zakladatelky cestovatelského blogu Brooklyn Tropicali

Oaxaca je živé město plné kultury, jídla, umění, přehlídek a možná nejhezčí architektury, kterou za svůj život uvidíte. Projděte se rozkošnými uličkami historického centra i přilehlých čtvrtí Xochimilco a Jalatlaco, kde vás uchvátí propracované malby na zdech. Do muzea je nejlepší jít v neděli, kdy jsou všechny vstupy zdarma.

Nezapomeňte si pochutnat na pořádné náloži tacos v ulici Lechoncito de Oro anebo vyrazte na pětichodové degustační menu do uznávané restaurace Alfonsina zhruba za 800 korun.

Zanzibar

tip Katie Jackson

Ostrov při východoafrickém pobřeží nabízí únik od všedního života a zároveň je podle žebříčku Backpacker Index nejlevnější africkou destinací. Pokud si ale během pobytu snahu šetřit rozmyslíte, najdete tu i luxusní rezidence – třeba tu, kde trávili dovolenou Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas. Letos se navíc na ostrově chystá otevření luxusního podmořského klubu za 1,6 miliardy dolarů.

Reklama
Reklama