skip to main content
Technologie

350 terabitů za sekundu pod mořem. Google položí nový datový kabel mezi USA a Británií

1 minuta čtení

V rámci projektu, který má zabrat zhruba dva roky, plánuje společnost Google položit nový datový kabel mezi Spojenými státy, Spojeným královstvím a Španělskem. Kabel, pojmenovaný po průkopnici informatiky Grace Hopper, masivně zvýší přenosovou kapacitu spojení mezi Amerikou a Evropou.

Monstrózní kabel tvoří šestnáct párů vláken a jeho kapacita bude 350 terabitů za sekundu – ekvivalent 17,5 milionu naráz vysílaných videí v rozlišení 4K.

Reklama

Nové spojení bude nataženo z New Yorku na východním pobřeží USA až ke Cornwallu ve Spojeném království. Další větev pak bude směřovat na jih, ke španělskému Bilbau. Projekt realizuje americká společností SubCom, zaměřující se právě na podmořské sítě. Využije k tomu speciální pokládací lodě a roboty, kteří kabel vsadí do vytyčené trasy.

Reklama

Kabel se odvíjí z lodní zádi a po mořském dně je vláčen pluh orající brázdu, do které je kabel pokládán. Pokud se stane, že pluh zkříží cestu jiného kabelu, je nadzvednut, aby zamezil jeho poškození. Nový kabel je pak položen přes ten starý.

Podobně se pluh vyhýbá dalším překážkám, které by mohly kabel poškodit, nebo naopak narušit citlivější místa podmořského ekosystému, jako jsou například koráli. Ve chvíli, kdy odvede svou práci, je nasazen robot, který kabel zkontroluje a položí jej na dno tak, aby minimalizoval riziko jeho poškození.

Mluvčí společnosti Google odmítl sdělit cenu nového spojení, ale náklady na podobné typy kabelů se pohybují v řádech stovek milionů dolarů. Projekt by měl být dokončen v průběhu roku 2022.

Reklama
Reklama