Karanténa kvůli epidemii koronaviru, která vyprázdnila kanceláře a už několik dní drží většinu Čechů v domácím vězení, představuje nápor nejen na vaše nervy, ale i na internetové připojení.

Provoz na českém internetu, který obvykle roste v jednotkách procent, se za poslední týden zvýšil o víc než 15 procent, což je citelný skok. Rekordní čísla zaznamenaly oba páteřní peeringové uzly NIX.cz a Peering.cz, zajišťující infrastrukturu českého internetu.

Peering.cz, který obsluhuje zhruba 60 procent trhu, v minulých dnech dosáhl ve špičce trafficu až 1583 Gbps, což znamená, že přes něj každou sekundu protékalo téměř 200 GB dat. O měsíc dřív to přitom bylo maximálně 162 GB. Dalších 150 GB protékalo ve špičce za sekundu infrastrukturou NIX.cz.

Stejný frmol mají i samotní koncoví poskytovatelé internetu. Například síť UPC zaznamenala v průměru o 15 procent větší provoz oproti normálu, dopoledne dokonce o třetinu víc.

Pokud čekáte, že za to může práce z domova a firemní porady, které se v podobě videokonferencí přesunuly na internet, budete překvapení. Home office má na vytížení českého internetu samozřejmě podíl, jenže jinak, než byste čekali.

Hlavní nápor způsobuje zábava: sledování filmů nebo seriálů a hraní her. Netflix v Česku od začátku týdne vzrostl skokově o desítky procent a podobně je na tom i konkurenční HBO. „Zaznamenali jsme výrazný nárůst zájmu o naše služby,“ potvrzuje mluvčí HBO Europe Pavla Brožková, ale přesná čísla uvádět nechce.

Foto Unsplash

Jde o globální nařízení HBO, která nechce současné krize využívat pro svoje PR. Žně momentálně zažívají všechny streamovací platformy – podle odhadů Forbesu může být aktuálně provoz na HBO podobný, jako by měla denně premiéru nová řada Hry o trůny.

Stejný nápor teď zažívá i Facebook: je výrazně vytíženější než na Silvestra, který jinak pro největší sociální síť představuje každoroční špičku. Audio- a videohovory přes WhatsApp a Messenger vzrostly dokonce na dvojnásobek běžného provozu.

Netflix už kvůli tomu v Evropě dočasně snížil rozlišení u svých filmů a seriálů, čímž objem přenesených dat klesl o 25 procent. Ke stejnému kroku teď na 30 dní přistoupilo i YouTube.

Internetová infrastruktura je stavěná na ještě větší zatížení, takže podle odborníků nehrozí, že by kapacita sítě v Česku přestala stačit. Problém by však mohl nastat s kapacitou koncového připojení, takzvané poslední míle – u ní může v některých případech k přetížení dojít.