Nechceme to zakřiknout, ale zdá, že cestovat během pandemie do Švédska je příjemná jistota. Hranice se tu asi jen tak nezavřou. Pokud tedy přemýšlíte, jaký zážitek si nadělit na přelom roku, pár dní strávených ve Stockholmu je skvělý nápad. Poradíme, jak tu během co nejkratšího času vidět a zažít co nejvíc.

Roušky se tu nenosí, kromě omezení hromadných akcí tu všechno ostatní nechávají na zodpovědnosti každého jednotlivce. A přesto má už 85 procent Švédů očkování a místní ekonomiku covid nijak nepoznamenal. Přijeďte si tedy odpočinout od nařízení, která nikdo nechce dodržovat, tam, kde nařízení nejsou potřeba, protože všichni chrání své zdraví zcela dobrovolně. 

Jestli jste ve Švédsku nikdy nebyli, Stockholm na pár dní je skvělý začátek. Do téhle metropole se budete rádi vracet v každém ročním období.

Ještě než začnete plánovat cestu a místa, která navštívit, je dobré vědět, že Stockholm je hodně členitý a rozkládá se částečně na ostrovech a poloostrovech. Ne na každý z nich jezdí metro, ale na druhou stranu využít můžete kromě tramvají a autobusů také trajekty. Pokud se vám nechce chodit pěšky ani městskou dopravou, můžete si půjčit kolo nebo elektrickou koloběžku, které tu zažívají velký boom. 

Protože Stockholm je městem umění a designu, hledejte ho na každém kroku – třeba právě i v metru. Rozhodně tedy vystupte a důkladně si prohlédněte stanice T-Centralen, Östermalmstorg a Solna.


Komorní luxus v Lydmar Hotel

Má dostatečně luxusní, a přitom příjemně komorní atmosféru, přestože se v jeho pěti patrech nachází dokonce 46 pokojů a jedno apartmá. Na první pohled možná trochu nenápadný hotel Lydmar najdete na jednom z nábřeží, v domě, kde bývaly kanceláře muzea, a užijete si odtud výhled na staré město, ať už ze střešní terasy, nebo z posezení před hotelem, kam se i za chladných dnů příjemně opírá slunce. 


Za uměním do Thielska Galleriet

Přehlídku severského umění s Edvardem Munchem v čele najdete v překrásné secesní vile někdejšího švédského bankéře a sběratele umění Ernesta Thiela. „Chci domov, jehož každou zeď budou zdobit obrazy, který bude příjemný a já budu toužit v něm žít,“ popsal pan Thiel svou představu v dopise architektovi a autoru vily Ferdinandu Bobergovi. Ten jeho přání vyslyšel, proto přesně takhle působí Thielska Galleriet i dnes. A zajděte si i do zahrady, v níž najdete sochy Augusta Rodina.


Za fotografiemi do Fotografiska

Fotografiska je jedna z největších galerií pro současnou fotografii na světě. Ostatně má své pobočky i v Berlíně, Miami či New Yorku. Každý rok tu pořádají alespoň čtyři velké a zhruba dvacet menších výstav. Najdete tu zkrátka to nejlepší, co tenhle obor celosvětově nabízí, a v té stockholmské galerii navíc i skvělou kavárnu a restauraci s výhledem na vodu.


Za přírodou a uměním do Artipelag

Pouhých dvacet minut od města (jezdí sem pravidelný shuttlebus) najdete typickou skandinávskou galerii současného umění, která leží uprostřed přírody, obklopena lesem i vodou a také několika stezkami a lávkami, díky nimž tu kulturní zážitek spojíte i s malou túrou, na jejíž trase potkáte několik uměleckých děl a soch. Součástí Artipelagu je i výborná restaurace s kouzelným posezením v místních zahradách. 


Ve Monteliusvägen počkejte na západ slunce

Stockholm není úplně obvyklým turistickým cílem a nemá žádný poznávací bod, jakým je třeba Eiffelova věž v Paříži. Jestli je však nějaké místní panorama notoricky známé, je to nábřeží s barevnými domy a věží. Odkud jej můžete spatřit? Z asi 500 metrů dlouhého protějšího břehu Monteliusvägen. Oba břehy nicméně mají něco do sebe, a tak si tu můžete vychutnat nejen západ, ale i východ slunce.


Na jídlo do Östermalms Saluhall

Tento překrásný prostor, co zvenčí vypadá spíš jako katedrála, slouží jako tržiště se skvělým jídlem už více než 130 let. Ovšem pozor, nejsou tu jen klasické stánky s potravinami jako na trhu, ale je to jedna otevřená restaurace vedle druhé. Ať už máte chuť na tradiční masové koule, italskou pastu, steak, nebo ten nejlepší čokoládový dezert, tady ji rozhodně uspokojíte. Navíc ve stylovém prostředí a se špičkovým servisem. 


Na kávu do Café Pascal

Ať už jste v kávě jakkoli nároční, tady budete určitě spokojeni. Dobrá káva je tady stejně důležitá jako tradiční pečivo, které tu milují. Vyžádejte si klidně i nějakou alternativní přípravu kávy a k ní si dejte místní klasiku – skořicový či kardamomový šnek. Posadit se můžete uvnitř i venku, celoročně – jen v zimě vás místo slunce hřeje kožešina.