Skrze program COVID bude do odvětví cestovního ruchu napumpováno až 500 milionů korun. Podporu dnes schválila vláda a na sociálních sítích ji ohlásila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ta minulý týden uvedla, že půl miliardy korun pro toto odvětví je vyčleněno z rozpočtu jejího resortu.

Podle vládních materiálů, které má k dispozici ČTK, by cestovní kanceláře měly mít možnost získat podporu nejvýše 2,75 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a služeb na letošní rok.

Cestovním agenturám by mělo připadnout 500 korun za každý zájezd zrušený kvůli pandemii, který byl zakoupen od 1. prosince loňského roku do 1. října letošního roku. Nárokovat si budou moci také náhradu za zrušené pobyty v lázních za dobu, kdy musela být zařízení uzavřena. Agenturám zaměřeným na příjezdový cestovní ruch by měla připadnout dotace 50 tisíc korun.

„Zásadní pro nás bude, zda přiznaná pomoc bude na zájezd, nebo zda bude na osobu. Samozřejmě bychom preferovali, aby se jednalo o příspěvek na osobu,“ uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Počet cestovních kanceláří od začátku roku do 1. října podle ministerstva pro místní rozvoj klesl o stovku na 756. Naopak nově jich od počátku roku vzniklo 20. Dočasně přerušilo činnost 104 kanceláří, 11 jich ukončilo provoz a sedm vyhlásilo úpadek.

V cestovních kancelářích a agenturách je zaměstnáno zhruba 14 tisíc lidí.