Vizualizace a mikroskopické snímky nového koronaviru už jsou důvěrně známé. Možnost zevrubně jej prozkoumat z pohodlí domova se ale naskytla až nyní.
Stojí za ní česká firma Corinth s vazbami na miliardáře Pavla Hubáčka. Na tvorbě unikátního interaktivního trojrozměrného modelu viru SARS-CoV-2 spolupracovala s předními výzkumníky Univerzity Karlovy.
„Viry a mikrobiologické jevy nás zajímají, hluboká vizualizace u nich dává velký smysl,“ přibližuje Martin Bukáček, ředitel pro vzdělávací komunitu v Corinthu, vydavateli interaktivního 3D obsahu.
„Ve chvíli, kdy se koronavirus rozšířil v Číně a nikdo o něm příliš nevěděl, nás napadlo, že bychom školám a široké veřejnosti mohli ukázat, jak virus vypadá uvnitř.“
Corinth má ve své virtuální knihovně zhruba 1500 trojrozměrných modelů a mikroskopických snímků zejména z oblasti biologie, zeměpisu, fyziky či chemie. Základním a středním školám, pro které firma primárně tvoří, je poskytuje prostřednictvím sesterské firmy, online platformy Lifeliqe. V obou společnostech drží podíl investiční skupina Unicapital finančníka Pavla Hubáčka.
Model nového typu koronaviru vytvořil Corinth ve spolupráci s předními tuzemskými vědci: Janem Konvalinkou, prorektorem pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy, a Ivanem Hirschem z Katedry genetiky a mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě téže instituce.
Zástupci nejstarší české univerzity společnosti poskytli dostupné vizualizace viru s oficiálním označením SARS-CoV-2. Model tohoto vysoce nakažlivého „škůdce“ pak firma vůbec poprvé volně zpřístupnila i široké veřejnosti.
Návštěvníci stránek si jej mohou přiblížit, natočit, nahlédnout do jeho útrob nebo zvýraznit jednotlivé segmenty a přečíst si o nich více informací.
Za převážnou část interaktivního obsahu Corinthu české i zahraniční školy obvykle platí. S ohledem na současnou situaci, kdy kvůli jejich uzavření musely desetitisíce žáků zůstat doma, jej však firma nabídla studentům a vyučujícím zdarma.
Rozšířila tím řady vzdělávacích formátů, které jsou k distanční výuce aktuálně dostupné.