Pandemie onemocnění covid-19 zasáhla celý svět a výrazně se podepsala i na stavu ekonomik jednotlivých zemí. Ekonomické dopady však kvůli globalizovanému trhu pocítí lidé na celém světě a Česká republika nebude výjimkou.

Přinášíme vám proto přehled těch hlavních světových novinek, které s nemocí souvisí.

USA

Spojené státy americké, které aktuálně vedou světový žebříček počtu nakažených, zaznamenaly další smutný rekord. Minulý týden přišlo o práci 6,6 milionu Američanů, celkově se za poslední tři týdny počet nově nezaměstnaných vyšplhal na 16 milionů. Úřady práce nestíhají žadatele o podporu odbavovat, přehlceny jsou i stránky a telefonní linky.

Na vině není nic jiného než plošné uzavírání obchodů, služeb a továren napříč zemí. Experti však očekávají, že příští týden počet nezaměstnaných vzroste ještě výrazněji a že nezaměstnanost může dosáhnout až na úroveň 15 procent, což by představovalo nejhorší číslo od meziválečného období.

Španělsko

Návrh na jistý finanční příjem pro všechny obyvatele Španělska představila španělská ministryně financí Nadia Calvino. Podle jejího plánu by všichni obyvatelé měli dostávat každý měsíc jednotnou částku základního příjmu ve výši 440 eur, tedy asi 12 tisíc korun. Plánu se chopil ministr sociálního zabezpečení José Luis Escrivá, který jej chce zavést v platnost co nejdříve.

Přestože se má jednat o opatření, které pomůže Španělům překonat krizi, vláda by chtěla základní příjem zachovat i po skončení epidemie.

Rusko a OPEC

Omezení související s koronavirem se dotkla všech odvětví a doprava a cestovní ruch patří k těm nejpostiženějším. S tisícovkami letadel na zemi a omezením dopravy klesla poptávka po fosilních palivech, a cena ropy se tak v posledních týdnech výrazně propadla. To se samozřejmě nelíbí členům OPEC, a tak se rozhodli zasáhnout.

Několik členů organizace a partnerských zemí v čele v Ruskem prohlásilo, že svou produkci a vývoz výrazně sníží, až o čtvrtinu, aby kvůli převyšující poptávce došlo k růstu ceny. V případě Ruska nebo Saúdské Arábie se jedná o 2,5 milionu barelů denně.

Evropská unie

Pět set miliard eur. To je hodnota záchranného balíčku, který ve čtvrtek večer schválili ministři financí EU. Peníze určené na ekonomickou záchranu sedmadvacítky a zmírnění ekonomických dopadů by měly být státům k dispozici v podstatě hned. Podle německého ministra financí Olafa Scholze se jedná o „mimořádný den pro evropskou solidaritu“.

Německo

Farmáři nejen v Česku se kvůli koronaviru potýkají s nedostatkem pracovních sil a mají obavy o osud své úrody. V Německu se rozhodli jít situaci naproti a vypravili speciální letadla pro sezonní pracovníky z východní Evropy. „Dovezení“ pracovníci mají zajistit co nejhladší průběh německé zemědělské produkce.

Zatím do Německa dorazilo kolem 500 Rumunů, další turnusy budou následovat. Celkem se na duben a květen přihlásilo skoro 15 tisíc zájemců. Plán ale počítá s přísnými opatřeními – pracovníci musí po příjezdu projít zdravotními testy, nosit ochranné prostředky a dva týdny nemohou přijít s nikým do kontaktu.