Produkty české firmy Lightway vnesou světlo do budoucnosti. A to doslova – společnost vyrábějící světlovody se podílí na vybavení Masdar City, futuristického městského projektu vyrůstajícího jako součást Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.
Do Masdaru, jakéhosi města ve městě budovaného se záměrem energetické soběstačnosti za pomoci čistých technologií, dodá Lightway podle zakázky 120 světlovodů v hodnotě zhruba 18 milionů korun.
„V Masdaru tím zajistíme světlo převážně v místech, kde bude jezdit podzemní dráha,“ informuje Jakub Brandalík, osmdesátiprocentní vlastník firmy se sídlem v Praze a Londýně. Lightway je na trhu unikátní tím, že světlovody vyrábí nikoli z plastu jako konkurence, ale z českého křišťálu.
Originální využití křišťálu je výsledkem spojení se skláři ze společnosti Bomma, jejíž největší část produkce se odvíjí v hale ve Světlé nad Sázavou, a právě díky němu se Lightway prosadila v arabském světě. Export do Emirátů a Saúdské Arábie je tahounem jejího růstu: loni firma vykázala obrat přes 65 milionů, což znamenalo meziroční nárůst o 63 procent.
Kopule světlovodu z křišťálu je logicky dražší než plastová, bohatí Arabové však oceňují, že v tamních podmínkách mnohem víc vydrží. Všudypřítomný písek obrousí v krajinách Perského zálivu plast do mléčné barvy a vznikne „slepé oko“, čímž se značně omezí světelná propustnost.
Křišťál oproti tomu zůstává prakticky neporušen, přičemž i za běžných podmínek má ve srovnání s plastem vyšší světelnou vodivost.
Dobré jméno, kterého Lightway na Arabském poloostrově dosáhla, pomohlo k zakázce pro Masdar. Ekologický projekt si navíc o křišťálové řešení přímo říká: sídlo, mířící k využívání výhradně obnovitelných zdrojů, potřebuje co nejvíce zúročit sluneční energii. Původní cíl postavit město s nulovou uhlíkovou stopou se sice nepodařilo naplnit, plánovači ale ekologické snahy nevzdávají.
A ještě jeden bonus pro Lightway. „Patentovali jsme si prvek vyvinutý ve spolupráci s univerzitami v Brně a Berlíně, jehož účinek spočívá v propouštění světla bez toho, aby se do interiéru přenášelo teplo, což vzhledem ke klimatu považují arabští zákazníci za hodně velký klad,“ líčí Brandalík.
Dokončení ambiciózního projektu ultramoderního města, jehož specifická konstrukce má mimo jiné zajišťovat v ulicích o 15 až 20 stupňů nižší teplotu než v přilehlé poušti, se neustále posouvá a nynější pandemie vše pozdržela ještě víc.
Na neurčito se tak zatím odkládá i instalace českých světlovodů, jež měla podle původní smlouvy proběhnout v horizontu příštích týdnů.