Když v polovině března tým dobrovolníků z Česko Digital spustil online mapu DámeRoušky.cz, chtěli hlavně rychle spojit domácí výrobce roušek s těmi, kteří žádné ústenky neměli. Na mapě bylo hned vidět, kdo roušky šije, kde je distribuují a taky které instituce je zoufale potřebují a scházejí jim.
V době, kdy Česko šitím roušek žilo, tu každý mohl na jedno kliknutí najít dárce látek anebo klidně opraváře šicích strojů. Uživatelé navíc mohli podle vývoje mapy snadno nastavovat volné kapacity nebo stop stav domácí výroby. Mapu využily statisíce lidí a jejího úspěchu si všimla média od Argentiny po Vietnam.
O měsíc později je vidět, že svět se v Česku taky něčemu přiučil. Český startup Mapotic, který projektu DámeRoušky zdarma nabídl technologie a podporu, už spolupracuje s týmy z 10 dalších zemí.
Roušková mapa byla tento týden spuštěna v Německu v rámci projektu Maske Für Dich, včera odstartovala kampaň Brazílie pod heslem Mascara para todos. Další mapy na české platformě se chystají taky v Itálii, Španělsku, Chorvatsku, Polsku nebo v Austrálii.
„Poslední týdny byly celkem hektické,“ popisuje Martin Hassman, jeden ze zakladatelů DámeRoušky.cz. „S dobrovolníky z jednotlivých zemí jsme pomohli s vytvořením překladů mapy Mapotic do několika dalších jazyků a pomáháme s koordinací projektů a přenosem zkušeností od české komunity do zahraničních týmů.“
Startup Mapotic o sobě dal ve světě vědět už loni, když vyvinul aplikaci na sledování světové populace žraloků, a dnes nabízí zahraničním týmům v rámci pomoci proti pandemii svoje služby zdarma.
„Na platformě Mapotic pracujeme několik let. Vznikla spousta skvělých projektů v soukromém i neziskovém sektoru a s nynější pandemií se ukazuje, jak šikovný může být podobný nástroj pro jejich rychlý start a spojování potřeb a nabídky, například organizaci dobrovolníků na pomoc seniorům či mapování oblastí uzavřených do karantény,“ vysvětluje Ivoš Gajdorus, šéf Mapoticu.
„Důležité je, že přes mapu se mohou lidé kontaktovat a propojovat. Od zahraničních týmů navíc dostáváme skvělý feedback, jak službu dále posouvat a upravovat, aby mohla fungovat v různých kulturních podmínkách či legislativních nastaveních,“ dodává.
V následujících dnech by se měly spustit projekty v dalších zemích a jejich zakladatelé už vymýšlejí, co s mapami bude, až opadne akutní potřeba nošení domácích roušek. Některé platformy jsou koncipované obecněji na poskytování pomoci či podporu pomoci lidem v nouzi nebo jako dlouhodobější komunitní a dobrovolnické mapovací projekty.
Mapotic kromě toho připravuje v Česku spolu s organizací Fandi mámám aplikaci Fandimat, která bude s dárci propojovat matky samoživitelky nebo spoluobčany v materiální nouzi. Asociace společensky odpovědných firem rovněž využívá Mapotic pro provoz své aplikace Dobromappka, která mapuje odpovědné firmy – nyní přidala adresář podniků nabízejících pomoc lidem zasaženým pandemií covid-19.
„Těší nás, že Mapotic může být prospěšný a že to, co zafungovalo v ČR, se daří šířit i v zahraničí,“ pochvaluje si Gajdorus, ale dodává, že tým před sebou má ještě velký kus práce.
„Vedle dobročinných projektů pracujeme na vizualizaci dat z oblasti internet of things, trackovacích aplikací a zkoumáme další oblasti, kde se budou chytré mapy v nové, postpandemické éře hodit.“