Zatímco řada obchodníků si dnes mohla oddechnout, protože znovu otevírají svoje živnosti a doufají, že se k nim zákazníci rychle vrátí, provozovatelé restaurací a barů takové štěstí nemají. A stále trvající nařízení vlády si už začalo vybírat svou daň i mezi těmi nejlepšími – jeden z nejznámějších českých barů, pražský Cash Only, včera na sociálních sítích oznámil, že po pěti letech úspěšného fungování končí.
„Vážení hosté, přátelé Cash Only Baru, bohužel jsme nuceni ukončit provoz baru. Věříme, že se zas potkáme v lepších časech,“ dočtou se od včerejšího poledne zákazníci na facebookovém profilu oblíbeného podniku.
„Provozujeme dva bary a s tím se pojí velké náklady na pronájem, personál i vybavení,“ vysvětluje důvody k obtížnému rozhodnutí zakladatel a spolumajitel baru Aleš Půta, který vedle Cash Only vlastní ještě proslulý Hemingway Bar. „Pořád jsme nevěděli, co bude dál. A stále to vlastně nevíme, vládní opatření jsou postavená na hlavu.“
„Koncept Cash Only ale nezanikl, jen je potřeba počkat na lepší časy, protože doba pro koktejlové bary teď není a asi chvíli ještě nebude příznivá. Myslím, že lidem se nebude hned tak chtít za kvalitní drinky utrácet,“ říká druhý ze spolumajitelů Cash Only David Andrle. „V první chvíli jsme z toho samozřejmě byli špatní, ale je to holt byznys. Teď spíš hledáme příležitost, jak pokračovat dál jinak.“
Takže žádný smutný konec, jenom nutná změna a tak trochu restart. Tu příležitost totiž hodlají Aleš Půta s Davidem Andrlem najít přímo v prostoru v Liliové ulici, který se rozhodli využívat i nadále, jenom s méně náročným konceptem. Aktuálně tak vyjednávají s majitelem, že si část prostor ponechají, a hned jak to situace dovolí, v nich otevřou aperitivo, wine & café bar.
„Chceme dělat něco, čemu rozumíme, se stejnou kvalitou, jakou jsme si drželi v Cash Only. A jak pro kávu, tak pro výběr vín jsme si našli dobré partnery,“ konstatuje Aleš Půta s tím, že o názvu nového podniku ještě není rozhodnuto. A aby učinil zadost celému popisu chystaného konceptu, dodává, že nový bar nabídne také lehké koktejly, které bude mít na starosti sám David Andrle.
Provoz Cash Only není jediná věc, kterou Půtovi i jeho společníkovi a týmu koronavirus překazil. V polovině března měla v Holešovicích oficiálně rozjet svůj provoz jejich Liquid Office – zázemí pro oba bary, depozitář a také výrobna a prostor pro experimentování, kde se měly chystat všechny dílčí potřeby pro přípravu koktejlů. A v plánu Liquid Office bylo nabídnout svoje kapacity také jiným podnikům a třeba i firmám.
„Byli jsme připravení na velkou budoucnost a místo ní přišel kopanec,“ komentuje to Aleš Půta s tím, že se však určitě nevzdává – Hemingway i nový koncept se znovu otevřou snad už v květnu. „Uvidí se, co bude dál a kdy se všechno vrátí do normálu. Rozhodně ale nehodláme jen sbalit kufry a odejít.“