Anthony Fauci, americký národní specialista na infekční choroby a zdravotnický poradce všech tamních prezidentů počínaje Ronaldem Reaganem, vyjádřil optimismus ohledně účinnosti látky Remdesivir na COVID-19.

Prohlášení největší americké autority ohledně nakažlivých nemocí je významným a pozitivním posunem v seriálu zpráv o preparátu, vyvinutém společností Gilead pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře. Souběžně s nadějí na účinný lék stouply i akciové trhy – investoři si Fauciho slova vyložili jako signál možného průlomu v boji proti novému koronaviru.

Fauci na tiskové konferenci v Bílém domě prohlásil, že dostupné studie Remdesiviru vypadají slibně. „Ukázalo se, že látka může virus v tělech pacientů blokovat, to jsou docela dobré zprávy,“ uvedl a označil výsledky za rané, přesto velmi podstatné.

info Foto David Paul Morris
Vědkyně v laboratořích společnosti Gilead | Foto David Paul Morris

Studie, o niž se Fauci opírá, zahrnovala více než tisíc vážně nemocných pacientů hospitalizovaných v 75 nemocnicích v USA, Německu, Dánsku, Španělsku či Řecku. Podle prezidentova poradce šlo o první vysoce vypovídající a kontrolovanou studii, do níž byla zahrnuta i souběžná medikace placebem.

Lidé, jimž byl podáván Remdesivir, se zotavili o 31 procent rychleji než skupina na placebu a průměrná doba vyléčení se u nich zkrátila na 11 dní – oproti 15 dnům v případě druhé skupiny.

„Ačkoliv 31 procent nevypadá na první pohled jako zřetelný průlom, jde o zásadní důkaz toho, že Remdesivir může fungovat,“ řekl Fauci. „Z předběžné analýzy dat plyne, že látka má jasný pozitivní účinek na zkrácení doby uzdravení. To je z mnoha důvodů skutečně důležité.“

Látka má jasný pozitivní účinek na zkrácení doby uzdravení.

Odborníci považují za příznivá i další procentuální čísla, byť laikům se to tak jevit nemusí: z pacientů zahrnutých do testu zemřelo 8 procent s Remdesivirem, z pacientů na placebu 11 procent.

„Výsledky jsou opravdu slibné,“ citoval The Guardian epidemiologa Maheše Parmara, šéfa Ústavu klinických zkoušek univerzity Londýně. Víceméně podobně mluví i další znalci.

Fauci upozornil, že získaná data je nutno vystavit hlubšímu zkoumání. Sdělil však, že prezentování nynějších dílčích poznatků bylo nutné: „Existuje-li zřetelný důkaz, že lék funguje, je naší etickou povinností o tom informovat. Zejména vzhledem k lidem, kterým bylo podáváno placebo – aby mohli být léčeni Remdesivirem.“

Podle mluvčího amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Michaela Felberbauma institut trvale a intenzivně diskutuje s Gileadem o co nejrychlejším zpřístupnění Remdesiviru potřebným pacientům.

Farmaceutická společnost už v úterý citovala jinou studii, podle níž látka zabírá se stejným úspěchem už po pěti dnech ve srovnání s dvojnásobnou léčebnou kůrou. Díky tomu by se mohl v závislosti na stávajících zásobách preparátu rozšířit počet pacientů, pro které bude dostupný.