„Tohle je posedmé, co s vámi mluvím ze svého domu. Dosud jsem vždy sdílel dobré a špatné zprávy, ale dnes mám jen velmi smutné zprávy,“ napsal v úterý CEO Airbnb Brian Chesky směrem k zaměstnancům. A po podobném úvodu možná dál číst ani nechcete.
Šéf kalifornské ubytovací platformy svým lidem každopádně oznámil, že se firma musí rozloučit s 25 procenty zaměstnanců. To představuje zhruba 1900 lidí, kteří musí ustoupit úpravám nákladové struktury.
Propuštění z Airbnb je nicméně jedno z těch méně bolestných, co do reálných dopadů. Lidé odejdou s odstupným ve výši tří měsíčních platů, ekvitou a zdravotním pojištěním do konce roku (což je zásadní zejména pro americké zaměstnance). Navíc si každý může ponechat Apple notebook, který mu firma poskytla.
Airbnb je jedním z hráčů, na něž koronavirová pandemie a jí způsobené restrikce dopadly doslova brutálně. Zatímco americké rezervace zažívají pokles v řádech středních až vyšších desítek procent, například v evropských zemích byly mnohdy sraženy až k nule a Airbnb zde slouží například jen pro ubytování pracovníků v první linii, kteří se museli přesunout ze svého bydliště.
Už na začátku dubna se firma obrátila na investory, z čehož nakonec vzešla injekce ve výši jedné miliardy dolarů ve formě dluhu a ekvity. Další dluhové financování, opět ve výši jedné miliardy, přišlo hned týden nato.
To ale na zalepení ran nestačilo. Jakkoli Brian Chesky věří, že se po byznysové stránce firma dokáže vrátit k normálu, upozorňuje na dvě velké neznámé dané rovnice – nikdo neví, kdy přesně se cestování vrátí a jak bude vypadat, až se tak stane. Lidé prý ale budou chtít bezpečnější a dostupnější možnosti, které budou blíže jejich domu.
Airbnb, jehož součástí se v průběhu let stal masivní byznys se systematizovanými krátkodobými pronájmy, se podle Cheskyho vrátí ke kořenům. „Vrátíme se k tomu, na čem jsme začínali – běžným lidem, kteří nabízí své domovy,“ uvedl Chesky s tím, že některé investice společnost značně oseká, a to například prémiové nabídky Luxe.
Společnost loni údajně utržila 4,8 miliardy dolarů, přičemž Chesky zaměstnancům explicitně píše, že letos to zatím podle odhadů bude méně než polovina. Platforma, založená během poslední krize roku 2008, se letos chystala na burzu, což ve stínu aktuálních informací upadá do pochybností.
Brian Chesky každopádně ještě na konci dubna tvrdil, že firma navzdory koronaviru k úpisu dojít může.