Tomáš Mikolov je nejvýraznějším Čechem ve světě umělé inteligence, jeho výzkum dělá z jazyků matematiku a na jeho umění spoléhali v Microsoftu, Googlu i Facebooku. A teď svůj talent přináší zpět do Česka – nastoupil na ČVUT na místo vedoucího výzkumné skupiny.
V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který je součástí ČVUT v Praze, se zaměří na vývoj silné umělé inteligence.
Mikolov je známý zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například překladač Google.
Podařilo se mu to vytvořením nových modelů neuronových sítí, které výrazně překonaly předchozí přístupy pro modelování jazyka. Prosadil se i v oblasti zpracování přirozeného jazyka. Loni se Mikolov stal laureátem Ceny Neuron za významný objev v oblasti computer science.
Sedmatřicetiletý rodák ze Šumperka se do Česka vrací téměř po 10 letech. Mezitím na výzkumu umělé inteligence pracoval v Baltimoru, Montrealu, Redmondu, Silicon Valley, New Yorku a ve Francii, v jeho životopise jsou jako zaměstnavatelé uvedeny největší technologické giganty světa. Velký rozhovor s Mikolovem jsme přinesli v roce 2018 v jarním vydání Forbesu NEXT.
„Po celé té době už jsem cítil, že se chci jednou vrátit. Měl jsem příležitost spolupracovat s celou řadou světově známých vědců z oboru umělé inteligence. Byla to skvělá zkušenost, nicméně jsem zjistil, že ten vědecký svět není až tak velký, jak se zdá,“ říká Mikolov. „Pracovat na nových nápadech s chytrými lidmi můžete kdekoli na světě, i u nás v Česku.“
Podle jeho slov pro návrat do vlasti rozhodlo i to, že Česko nabízí dobré a bezpečné podmínky pro život. „Když se naskytla příležitost na CIIRC ČVUT, bylo rozhodování o to jednodušší. Jsou tu zajímaví lidé s velkým rozhledem a mezinárodními zkušenostmi.“
Mikolov je smířený s tím, že na ČVUT nebude mít zázemí bohaté západní firmy. „Do základního výzkumu investují i soukromé firmy, které jsou schopné najímat a dlouhodobě podporovat velké výzkumné týmy a také díky tomu jsou schopny vytvářet nové inovativní produkty. U nás je výzkum stále závislý většinou na veřejných zdrojích a nedělá se rozhodně v takovém měřítku jako v USA,“ říká.
Český vědec se na ČVUT zapojí do projektu RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production), který patří k programu Evropské unie pro „rozvoj umělé inteligence a robotiky pro pokročilou výrobu“.
„Budu mít možnost plně se věnovat základnímu výzkumu na poli umělé inteligence, konkrétně strojovému učení. Zajímá mě oblast komplexních systémů. Zaměříme se na prozkoumání nových, doposud nevyzkoušených přístupů,“ dodává Mikolov.
Jeho cílem je vyvinout takzvanou silnou umělou inteligenci, která bude schopná samostatného evolučního vývoje. „Je to poněkud opomíjená a neprobádaná oblast, takže sám uvidím, kam se nám podaří dojít – určitě to bude zajímavé.“