Ekonomická krize bude horší než celá pandemie koronaviru. Kolikrát jste za poslední dobu podobně temná proroctví slyšeli? Na klidu rozhodně nepřidávají. Přesto z budoucnosti, která je navzdory všem rozvolňujícím opatřením nejistá, můžeme hodně vytěžit.
Náročné časy totiž mnohdy vyžadují systémové změny, ke kterým bychom se během dob blahobytných jen obtížně dostávali. Také proto se říká, že krize je příležitost a nabízí šanci každému z nás.
Podle většiny psychologických teorií náš mozek reaguje na stres třemi způsoby: útokem, útěkem nebo zamrznutím. Takové reakce můžete vysledovat ve svém okolí, nebo dokonce u sebe: někoho krize uvrhla do manické činnosti, která ale nemá pevný směr, jiný svůj vztek dští na sociálních sítích, další upadá do apatie.
I když jsou všechny výše uvedené vzorce chování instinktivní, a tedy naprosto přirozené, umožní nám pouze přežít, nikoli smysluplně žít. Proto stojí za to vynaložit úsilí, abychom své intuitivní reakce teď nasměrovali do vědomého, strategického rozhodování. K tomu ale budeme potřebovat výrazně posílit svou vůli.
Omezte sociální sítě
Kolikrát jste se o to pokoušeli už před koronakrizí? Pokud jste zde pálili svůj fokus několik hodin denně a nepomáhaly ani chytré aplikace na jejich blokování, nyní máte motivaci zůstat offline ještě silnější. Právě na sociálních sítích se totiž dočtete o všech apokalyptických vizích toho, co nás čeká. Nikde jinde se také tolik neutvrdíte v názoru, že jsme oběti celosvětové konspirace a svět se řítí do pekel. Ztrácet čas tímto způsobem je ale to poslední, co vám teď pomůže.
Staňte se svým vlastním master chefem
Životospráva ovlivňuje tělo i mysl, takže pokud si budete připravovat jednoduchá zdravá jídla doma, zažijete win-win situaci. Zaprvé budete mít díky lepšímu stravování energii ustát všechny náročné změny, zadruhé ušetříte za dovážku z restaurací, za což vám budget v recesi jen poděkuje. V neposlední řadě se můžete naučit vařit něco nového, což se vždy hodí.
Jednejte hned
V krizi není prostor pro lenost. Nemůžeme si dovolit odkládat úkoly, které jsou sice nepříjemné, ale mohou přinést kýžený výsledek. Následky totiž mohou být mnohem fatálnější než v blahobytných časech. Když přestaneme utíkat před obtížemi, vytvoříme si tak návyk, který nám prospěje i v lepších časech.
Pracujte se vztekem
Uvědomujte si svou agresi, jež se může projevovat tak, že spíláte lidem, kteří konzumují netopýry, nebo vládním opatřením, co mohou ohrožovat vaše podnikání. Právě tato bezmoc je velmi intenzivní, vůli paralyzující emoce. Není zdravé ji potlačovat ani racionalizovat. Neutralizujete ji tréninkem všímavosti k vlastním pocitům. Stačí pět minut denně na klidném místě, kde si jen pomalu uvědomujete vlastní dech.
Odpusťte si
Nezlobte se na sebe, že jste se na krizi způsobenou koronavirem dostatečně nepřipravili nebo že jste nereagovali dost efektivně. Sebeobviňování je sice mechanismus, který psychice pomáhá myslet si, že jsme mohli mít situaci pod kontrolou, ale opak je pravdou. Pokud se vyrovnáte s tím, že chyby jsou součástí celého procesu změny, budete mít chuť na sobě i ve ztížených podmínkách pracovat dál.
A to je to hlavní.