V pondělí padá většina omezení spojených s ukončeným nouzovým stavem. Otevírají restaurace, hotely nebo také wellness, a proto přinášíme pohled do útrob několika vybraných byznysů. Začali jsme restaurací Kogo, nyní pokračujeme wellness centrem Saunia. Jak se připravují na návrat k normálu? A bude to vlastně normál?
Už se to blíží, teplota stoupá. Sauny jsou vytopené nad 70 °C a připravené na první návštěvníky po 72 dnech, kdy byly kvůli pandemii koronaviru zavřené. V jakém režimu se od pondělí pojede? S omezeným počtem osob, rozestupy mezi návštěvníky a dalšími hygienickými opatřeními.
Naopak úvahy o tom, že by byly roušky povinné i při samotném saunování, se realitou nestaly. Roušky jsou podle vládního nařízení vyžadovány pouze při pohybu po saunovém světě, nikoli v saunové kabině nebo při relaxaci. Roušky si bude možné vypůjčit přímo v provozovně spolu s prostěradly a ručníky, které po použití projdou dezinfekcí vyvařením.
„Díky přijatým opatřením vytvoříme ze sauny výrazně bezpečnější místo, než jsou například obchody nebo restaurace. Teploty od 70 do 100 stupňů Celsia jsou pro viry likvidační. Veškeré prostory saunového světa budou intenzivně dezinfikovány, včetně například jednotlivých skříněk ihned po použití,“ říká Jaroslav Zonyga, provozní ředitel společnosti Saunia.
Největší provozovatel saunových center u nás patří do vlny uvolnění, která z nařízení vlády dovoluje od 25. května otevřít mimo jiné i wellness zařízení, včetně bazénů a saun.
V každé pobočce Saunie je dodržování nařízení na zodpovědnosti každého manažera i návštěvníků. „Zaměstnanci jsou proškolení a budou se pohybovat mezi návštěvníky a kontrolovat dodržování opatření,“ popisuje Zonyga s tím, že firma poslala registrovaným návštěvníkům informační e-mail a pobočky jsou zároveň vybaveny informačními materiály.
„Spoléháme ale i na zodpovědnost návštěvníků jako takových – tím, že v prostoru sauny se dlouhodobě musí dodržovat celá řada striktních pravidel, neočekáváme, že by se ta nová začala hromadně porušovat,“ podotýká Zonyga.
Kapacita návštěvníků sauny je odvozena od objemu vzduchu (nyní čtyři metry krychlové oproti dvěma standardního hygienického předpisu), který musí být na jednoho návštěvníka. „Před vstupem do saunového světa se musí návštěvník registrovat a vyzvednout si čip ke skříňce, máme tedy okamžitý přehled, kolik návštěvníků aktuálně máme,“ přibližuje Zonyga.
Ten očekává od pondělí velký zájem klientů. „Přestože letní měsíce nepatří k našim nejsilnějším, rozhodně čekáme v meziročním srovnání skokový nárůst,“ říká Zonyga. „Pokud epidemie něco změnila, je to přemýšlení lidí o jejich zdraví a celkově prevenci v rámci zdravého životního stylu.“
V Saunii věří, že se mezi Čechy šíří povědomí o saunování a imunologických benefitech, které přináší. „Lidé budou léto brát jako klidové období, kdy se mohou otužit a připravit na podzim, který – ať chceme nebo ne – může přinést další epidemie,“ míní Zonyga.
Saunia má po Česku celkem 11 poboček – v Praze, Brně, Ostravě, Liberci a Hradci Králové. Firmu založili kamarádi a kolegové Bohumil Píše a Jan Holeček v roce 2010. Od loňského roku patří Saunia do investičního portfolia fondu Pale Fire Capital, za nímž stojí Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý, tedy trojice bývalých vlastníků internetového srovnávače ePojištění.