Na první pohled vypadá situace v Karlových Varech poněkud pochmurně. Ospalá atmosféra, liduprázdné ulice, zavřené obchody s luxusním oblečením na kolonádě. Nikde žádné plakáty lákající na tradiční filmový festival a v restauracích jen pár místních. Lázeňské město se probouzí do reality po karanténě, která mu přinesla řadu problémů.
Zavřené hranice uškodí stovce hotelů ve městě, i vyhlášený Imperial přerušil provoz. Tržby ve službách bez cizinců a festivalu výrazně poklesnou. Z lokality, která bývá počátkem července středem pozornosti, se může stát město duchů.
Místo filmů hudba
Avšak místní se nehodlají vzdát bez boje. Podnikatelé Martin Špalek s Alexandrem Pluhovským rozjíždějí iniciativu Vary Konečně Jinak. V rámci své agentury In Travel chtějí ukázat klientům krásu lázeňských stezek a dalších zajímavých cílů v okolí, pro zájemce chystají taneční víkendy s Janem Onderem ze StarDance či jógové víkendy, baristické kurzy, cyklovýlety s průvodcem i kurzy vaření.
Především však ve spolupráci s městem připravují hudební dramaturgii na celé léto, v jejímž rámci chtějí oživit lázeňské ulice, a přilákat tak turisty z Česka.
„Každý den od července do konce srpna bude připraveno hudební vystoupení,“ přibližuje Josef Dlohoš, ředitel Infocentra Karlovy Vary. V rámci lázeňského centra budou fungovat tři pódia – první menší a rodinné v Dvořákových sadech, hlavní u Thermalu a třetí na Mlýnské kolonádě, kde zahrají symfonici z Karlovarského symfonického orchestru.
„Projekt by měl povzbudit cestovní ruch a vrátit hotelům práci. Spolupracujeme s desítkou hotelů a brali bychom jako úspěch, kdyby se povedlo ubytovat 100 pokojů týdně,“ líčí Martin Špalek.
Zároveň doufá, že iniciativa pomůže vylepšit pověst města. „Je naším cílem z něj strhnout nálepku místa, kde se akorát procházejí Rusové v teplácích,“ tvrdí. V tom jim zřejmě pomohou i okolnosti.
„Třeba kolonáda je nyní plná předražených obchodů s oblečením, přitom si tam pomalu nemáte kde koupit rohlík. Záleží na majitelích budov, co s tím udělají. Ale přál bych si, aby koronavirus způsobil, že se to místo trochu pročistí a vrátí se do něj galerie, kavárny a normální obchody,“ prohlašuje Špalek.
Zabavení dětí jako bonus
Vedení města zase přišlo s iniciativou Vary Voucher, v jejímž rámci nabízí 10 milionů korun rozdělených do tří druhů příspěvků na letní dovolené. Tisícovku na kratší pobyty, 2500 korun na alespoň čtyři noci wellness pobytu a pět tisíc korun na lázeňský pobyt trvající minimálně týden. Stačí se zaregistrovat na webu.
Dalším lákadlem pro české turisty by mělo být zajištění zábavy pro děti v příměstských táborech zdarma.
„Když jedete s dětmi na dovolenou, tak tam také fungují animační programy, co vám zabaví potomky,“ vysvětluje plán Dlohoš. „Návštěvníkům nabídneme, ať si užijí svoje dospělé aktivity, a my se jim mezitím postaráme zadarmo o děti a nabídneme jim třeba sportovní či umělecký program,“ popisuje.
Záplata filmového festivalu
A ani o filmy návštěvníci Varů nepřijdou. Dokonce se můžou jako každý rok vydat do ikonického hotelu Thermal, neboť tam (a v kině Čas) se bude od 3. do 11. července odehrávat přehlídka Tady Vary.
Ta uvede 16 snímků, které mělo programové oddělení MFF KV vybrané na festival, čímž v době nejistoty a odkladů plánovaných českých i zahraničních filmů nabídne zajímavou alternativu. Promítat se budou každý den dva.
Sluší se doplnit, že přehlídka se odehraje v kinech po celé republice, ale kde jinde bude mít takovou atmosféru jako ve Varech? Až se usadíte do Velkého sálu v Thermalu, budete mít pocit, jako by se žádný festival nezrušil.