Zajímavé čtení nabízí prospekt společnosti CZG – Česká zbrojovka Group SE, která vlastní slavnou Českou zbrojovku z Uherského Brodu. Firma podrobné informace o svém hospodaření a byznysu uveřejnila v rámci zatím jen technického vstupu na pražskou burzu, který by se ale ještě letos mohl přetavit v plnohodnotnou nabídku akcií. Takový byl alespoň scénář před vypuknutím koronavirové krize, jenž kvůli viru nabral zpoždění.
Společnost CZG v prospektu uvádí, že loni dosáhla na provozní ziskovost EBITDA 1,3 miliardy korun při tržbách 5,9 miliardy. Provozní marže tak vychází na pěkných 22,5 procenta. Čisté zadlužení firmy je 1,5 miliardy korun a jejím jediným vlastníkem je společnost Česká zbrojovka Partners.
V té vlastní 90 procent European Holding Company, kterou stoprocentně ovládá právě René Holeček – pro letošek 30. nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu, jehož jmění konzervativně odhadujeme na sedm miliard korun.
V České zbrojovce Partners pak ještě napřímo vlastní 2,5 procenta, stejně jako finanční ředitel Jan Drahota. Pět procent patří nejvyššímu výkonnému šéfovi zbrojovky Lubomíru Kovaříkovi. Při současném ocenění skupiny, které provedla sama firma, tak i jim přísluší slušný podíl ve výši nižších stovek milionů korun.
Předtím než případně určí cenu akcií samotný trh, totiž společnost udělala své veřejné ocenění přes referenční cenu 353 korun za akcii. To znamená ohodnocení celé skupiny na zhruba 10,532 miliardy korun.
„Rozhodnutí kotovat akcie na regulovaném burzovním trhu je výrazem našeho odhodlání působit maximálně transparentně a otevřeně. Věříme, že tím ještě více posílíme naši důvěryhodnost pro partnery, především na mezinárodních trzích,“ uvedl v oficiální zprávě Lubomír Kovařík, prezident CZG.
„Jde také o první krok směrem k našemu dlouhodobému cíli stát se standardní obchodovanou společností, která může ve vhodný čas vstoupit na kapitálový trh a ucházet se o financování pro své rozvojové plány,“ dodal Kovařík.
Největším trhem jsou pro firmu Spojené státy, odkud loni získala polovinu tržeb, 22 procent z příjmů obstarávalo stále Česko a jen o málo méně trhy Evropské unie. Skupina loni prodala 374 tisíc palných zbraní zákazníkům v 90 zemích a zaměstnávala zhruba 1600 lidí.
Vstupem na burzu může financovat akvizice dalších konkurentů, a tedy svůj rychlejší rozvoj. Na světových trzích jí pomáhá domicil evropské společnosti a pochopitelně tradice výroby v Česku.